Zázračná kurkuma a zajímavosti

Zázračná kurkuma a zajímavosti 

Dnes přidávaná pouze do připravovaných jídel, v minulosti pramen lidského zdraví i věčného mládí. Přesně tak šel čas s kurkumou – poutavě žlutě zbarvenou ingrediencí, na jejíž posilující účinky se vlivem rychle jdoucí doby a příchodu moderních technologií zapomnělo. Stále však platí, že se jedná o jednu z nejmocnějších rostlin na světě. Představme si ji blíže.  

Základní informace o kurkumě 

Rostlina dodnes roste divoce, a to v lesích jihovýchodní Asie. Mimo jiné se pěstuje v řadě oblastí světa, a to například v Číně, v Indonésii nebo také Peru či na Haiti. Brána je za bylinu a pro člověka se stala velmi cenným artiklem, který mnozí posouvají daleko nad zlato.  

Svou roli dokáže sehrát v mnoha oblastech života. V každodenním životě ji oceníte nejen při vaření, kdy dává zejména indickým pokrmům svou typickou exotickou chuť, ale také udržuje potraviny déle čerstvé, stejně tak zachovává jejich nutriční hodnotu. Dříve byla součástí i mnoha spirituálních zvyklostí a byly ji přisuzovány mnohé ochranné vlastnosti (dodnes ji lidé v Indii nosí například okolo krku v podobě usušeného kořene).  

Z pohledu tradičního léčitelství má kurkuma také, co nabídnout.  

Kurkuma a její účinky 

 • Má antiseptické a antibakteriální účinky (i proto se využívá při desinfikování ran nebo popálenin).  
 • Jedná se o přírodní čistič jater. 
 • Funguje také jako přírodní analgetikum.  
 • Napomáhá při hojení ran.  
 • Podporuje čištění krve.  
 • Napomáhá při trávení, a naopak může předcházet nadýmání.  

Předmět mnoha výzkumů 

Jelikož zlatavé koření díky svým účinkům může sehrát velkou roli ve zdravotnictví (v lidovém léčitelství se na kurkumu nedá dopustit), je také předmětem mnoha vědeckých výzkumů. Zkoumá se, zdali jsou zmiňované benefity kolující od nepaměti skutečně tak nepopiratelné a zdali by obyčejně neobyčejná kurkuma dokázala působit i na závažnější zdravotní problémy, na které se například nyní ještě nenachází lék. 

Věděli jste, že… 

Není tajemstvím, že kurkuma byla používána při řadě spirituálních rituálech. Dávná obyvatelstva však také věřila, že toho dokáže mnohem víc než ochránit člověka před mnoha faktory. Léčitelské pověry dokonce mluví o tom, že kurkuma byla v minulosti využívána k vyvolávání menstruace. Dnes se zatím neprokázalo, že by měla nějaký pozitivní vliv na menstruační cyklus, ale dříve o tom byli lidé přesvědčeni. 

5 faktů, které byste měli o kurkumě vědět 

 • Kurkuma je koření, které nevyužijete pouze při vaření, ale i při uchovávání potravin. 
 • Sehrála velkou roli v dřívějších dobách v lidovém léčitelství, kdy se věřilo, že dokáže přivolat menstruaci.  
 • Byla důležitou součástí spirituálních záležitostí a její kořen se nosil na krku pro ochranu nositele.  
 • Má řadu zdravotních benefitů, včetně toho, že působí antibakteriálně a antisepticky.  
 • Dnes je předmětem řady vědeckých zkoumání zjišťujících, zdali nepomůže i s jinými, vážnějšími onemocněními, na které se nyní nenachází lék.