Co může způsobit pískot v uších?

Co může způsobit pískot v uších? 

Člověk má rovnou pět smyslů. A když je jeden postižený nebo nedostatečně vyvinutý, významně tím trpíme. Vyžadujeme pomoc od ostatních, je tím výrazně snížen komfort našeho života. To ostatně pocítíme i v okamžiku, kdy nás jinak dobře fungující smysly začnou zlobit. Například v případě sluchu se nezřídka stává, že nás trápí pískot v uších. Někdy je to chvilková záležitost, ale pokud přetrvává dlouhodobě, může mít negativní vliv na spánek, koncentraci, také může vést k psychickým problémům nebo depresím. A tak se pojďme podívat na to, co ho vlastně způsobuje.  

Není to jen z hluku 

Ve společnosti mylně koluje domněnka, že pískot v uších vzniká pouze z okolního hluku. Jenže vysoká hlasitost okolních vjemů není to jediné, co za zdravotním problémem stojí. Příčin takzvaného ušního šelestu je celá spousta, vzniknout mohou dokonce po úrazu hlavy nebo při zánětech uší.  

Kromě zmíněného vyvolává pískot v uších také výkyv krevního tlaku. Zatímco někdy potíže zmizí samovolně, jindy je nutné přistoupit k lékům. Důvod je prostý – pískot v uších nezřídka přechází až do blokace krční páteře, u níž musí nastoupit fyzioterapie. 

Jako následek prodělaného koronaviru? 

Co je poměrně novým důvodem či příčinou vzniku pískotu v uších je prodělaný covid. Onemocnění, které nebylo lékaři předtím nijak zkoumáno, protože se objevilo nově, nás trápilo dlouhé roky a dodnes lidem znepříjemňuje život.  

Pískot v uších se v souvislosti s onemocněním objevuje nejen po prodělání nemoci (mluvíme o takzvaném postcovidovém tinnitu), ale také se může objevit i vlivem stresu, jenž z epidemie pramení. Někdy se dokonce jedná i o vedlejší efekt vakcinace.  

Člověk nesmí být v tichu 

Ať už je ve vašem případě důvodem nepříjemného pískotu cokoliv, hlavně nebuďte v tichu. Pro pacienty je ticho dokonce horší, než když se pohybuje v okolním hluku. Jestliže problém přetrvává dlouhodobě, je zapotřebí navštívit vašeho ošetřujícího lékaře.