Pronajímáte dům nebo byt? Důvody, proč se vám může hodit advokát

Pronajímáte dům nebo byt? Důvody, proč se vám může hodit advokát

Na internetu existuje spousta smluv, které můžete přepsat a použít pro své účely. Bohužel ne vždycky to může být to nejlepší řešení. Důvodem je to, že lidé jsou čím dál vynalézavější a hledají další způsoby, jak věci využít ve svůj prospěch. Advokát může znát různé finty a kličky, díky kterým vám může pomoci vyhnout se nechtěným dopadům. Ten, kdo už někdy pronajímal dům nebo byt ví, že sehnat slušného nájemníka není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Orientace v majetkovém právu

Pokud je ve smlouvě použita některá formulace, která nevyplývá ze zákonů České republiky, pak to může znamenat, že nebude platná. Vy jako člověk, který se nepohybuje v právním prostoru, to nemusíte vědět. To, co je pro vás jasné a rozumné, může být zpochybněno. Zejména majetkové právo je velmi obsáhlé a vyznat se v něm nemusí být jednoduché. Proto se vyplatí využít služby někoho, kdo s tím má zkušenosti.

Písemná smlouva je nutností

Napsat smlouvu nemusí být tak jednoduché, jak si myslíte. Práva a povinnosti nájemců je dobré vymezit co nejpřesněji. Kdo bude kupovat rozbitou vodovodní baterii? Co když dojde k poškození pračky, kterou zapůjčujete nájemci? Musíte kupovat novou? To všechno by mělo být ve smlouvě zahrnuto. Stejně tak případné škody, kterých se dopustí nájemci. Zkušený právník umí číst mezi řádky a nejenže vám pomůže smlouvu sestavit, ale také vám jednotlivé formulace vysvětlí.

Platební záležitosti

Důvodem toho, proč svou nemovitost pronajímáte, je to, že z toho chcete mít finanční prospěch. A právě otázka financí by měla být velmi podrobně popsána. Nestačí napsat, že nájemné je třeba posílat do určitého data. Je důležité napsat také kam posílat, co se stane, když nájemné do tohoto data nepřijde – a toto všechno zkušený advokát ví a umí si s tím poradit. Náklady za advokáta nemusí být malé, rozhodně se ale vyplatí do nich investovat, protože nájemné se stane významným zdrojem vašich příjmů.