Darujte krev! Není se čeho obávat

Darujte krev! Není se čeho obávat

Všichni jsme určitě slyšeli o tom, že darováním krve můžeme zachránit lidský život. Je to pravda. Dárci to nic neudělá, obdarovaný může získat šanci na rychlejší zlepšení stavu. Injekční stříkačka je pro mnohé strašákem, neměla by se ale stát důvodem, proč se dárcovství krve vyhýbat. Dárcem se může stát každá osoba ve věku od 18 do 65 let s platným zdravotním pojištěním. Minimální váha dárce je 50 kg. 

Jak to probíhá?

Nemocnice je pro mnohé nepříjemným místem, kam se chodí s nemocí nebo za nemocným. Jehly, infuzní sety, bílé pláště – to je něco, co mnohé odpuzuje. Naštěstí se nemocnice snaží o to, aby darování krve bylo co nejpříjemnější. V první řadě je třeba se na darování krve objednat (prvodárci mohou přijít kdykoli). Poté dostanete do ruky dotazník, kde zaznamenáte nemoci, tetování a případné další zdravotní problémy. Na základě vyhodnocení dotazníku se může přistoupit k darování krve.

Odebírá se vzorek krve?

Než se přistoupí k odběru krve o objemu 470 ml, podstoupí každý pacient menší odběr krve. Z odebraného vzorku se vyhodnotí, zda je osoba zdravá a způsobilá k odběru krve. Můžete se například dozvědět, jak jste na tom s množstvím železa v krvi, případně mohou být zjištěny další nedostatky. Pokud je vše v pořádku, můžete postoupit dále. Nyní máte možnost se občerstvit – k dispozici je obvykle nějaký nápoj a čerstvé pečivo. Poté se přistupuje k hlavnímu odběru.

Jak probíhá samotný odběr krve?

Jste usazeni do pohodlného křesla nebo na lehátko, kde můžete ležet nebo zaujmout pozici v pololehu. Zdravotní sestra vyberete ruku, ze které bude krev odebírána. Poté, co jste „napíchnuti“ na jehlu, sedíte asi 10 minut a čekáte, až bude odebráno potřebné množství krve. Pro rychlejší odběr je dobré nezapomenout den předem na dostatečný pitný režim. Rychlejší odběr umožňuje také míček na mačkání, který dostanete na místě.