Petunie na zahradě

Petúnie jsou ozdobou zahrady. Jak je pěstovat?

Máte svůj vlastní balkon nebo terasu? To znamená, že ji potřebujete zkrášlit nádhernými květinami. Kromě klasických muškátů rozhodně sáhněte zejména po krásných balkonových petúniích, které jsou velice oblíbené a jsou také pro balkony typické. Jsou poměrně nenáročné, navíc kvetou velice bohatě a všemi možnými barvami. Mnozí pěstitelé však nevědí, jak se o takové květiny starat. S tím však samozřejmě poradíme.

Petúnie netřeba představovat. Jsou to krásné, bohaté květiny, které většinou během svého kvetení zahalí celý truhlík nebo květináč. Ke svému bezstarostnému a bohatému růstu potřebují jenom kvalitní zeminu, sluníčko a pravidelnou zálivku (nepočítá se déšť, ten nemají zrovna v lásce). Nesmíme zapomenout na kvalitní hnojivo, které petúniím dodává potřebné živiny, bez nichž nemohou krásně a výrazně kvést.

Než si vysadíte petúnii

Než si vysadíte petúnii, musíte se rozhodnout, jakou si vlastně koupíte. Přece jenom petúnií je mnoho druhů, je jenom na vás, jakou si vyberete. Všechny druhy se řadí do skupiny víceletých rostlin, u nás se však pěstují jako letničky. Nejsou u nás ty nejlepší podmínky, proto petúnie většinou nevydrží déle jak jen rok.

Petúnie lze zařadit do čtyř kategorií či do čtyř základních skupin. Jednotlivé skupiny se liší zejména svou velikostí a tím, kde je sázet. U vybraného druhu si tak zjistěte, do jaké skupiny patří a do jakého prostředí rostlinu vysázet (jestli na balkon nebo do záhonu).

 Jak petúnie pěstovat

Otázkou je, jak petúnie pěstovat. Jak jsme zmínili, ke svému bezstarostnému růstu potřebují zejména slunečné místo. Místo však musí být kryté před deštěm. Petúnie upřednostňují klasické zalévání, nikoliv přímá déšť, který jenom ničí okvětní plátky. Petúnie se zalévají každé dva dny a také jednou za týden se hojí, a to vícesložkovým hnojivem, které má vysoký obsah vápníku a železa, což jsou složky podporující dobrý růst.