Levandule

Pěstujete levanduli pro své zdraví. Víme, jak ji využít

Bylinkovou zahrádku pěstuje každý druhý z nás. Je to především z toho důvodu, že bylinky jsou léčivé rostliny, které blahodárně působí na naše zdraví i tělo. Pokud nepěstujete bylinkovou venkovní zahrádku, máte minimálně krásné bylinky v interiéru. Při pěstování bylinek je jedno, jestli je pěstujete venku nebo doma, důležité pro ně je světlo a teplo, také dostatek zálivky, s níž se to však hlavně nesmí přehánět. Mezi nejčastějšími bylinkami najdeme působivou fialovou levanduli, kterou miluje snad každý už jen díky jejímu vzhledu.

Levandule je na pěstování poměrně nenáročná. Vyžaduje ostatně to, co jiné bylinky, tedy teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Pokud jí to dopřejete, budete se moc pyšnit skvělou úrodou této léčivé bylinky. Na co však konkrétně působí a jak ji zpracovat?

Jaké jsou léčivé účinky bylinky jménem levandule?

Ptáte se, jaké jsou léčivé účinky fialově zbarvené bylinky jménem levandule? Účinků je mnoho. Například pomáhá tak, že člověka uklidňuje, zamává s nervovou slabostí nebo s nespavostí. Také si poradí s migrénami, které sužují zejména ženy, nebo zbaví člověka žaludečních potíží, pokud ho trápí a sužují.

Dalšími léčivými účinky je prokrvení kůže a dále také úleva od nadýmání.

Málokdo však ví, že levandule pomáhá zbavit kuchyni nepříjemných molů, kteří létají všude. Stačí, když se do kredencí vloží snítko sušené nebo čerstvé levandule a moli zmizí.

Jak levanduli využít?

Kromě toho, že je možné si levanduli nasušit a provonět s ní byt, je možné udělat zázračný levandulový čaj, který ulevuje od mnohých zdravotních potíží. Z levandule se však dělá i vynikající levandulový sirup, který milují kupodivu i děti. Je možné vytvořit i voňavý cukr nebo levandulový odvar, jež také pomáhá při různých neduzích. Často se levandule přidává přímo do těsta při pečení moučníků a sušenek.