Neúnavný boj s únavou aneb žena v běhu

Neúnavný boj s únavou aneb žena v běhu 

Únava je stav, který nám může rapidně zkomplikovat den. Kde je však hranice pro tu psychickou nebo naopak pro fyzickou únavu? 

Co je to únava a vyčerpání? 

Na úvod si připomeňme, co to vlastně únava a vyčerpání je. Únavu můžeme brát jako snížení schopnosti vykonávat činnost, které vyplývá z předchozího vynaloženého úsilí, ať už se jedná o úsilí psychické, nebo fyzické. Psychická únava je provázena zhoršeným vnímáním, sníženou pozorností, změnami nálad, podrážděností atd. Hranice, kdy člověk začíná pociťovat únavu, je u každého jedince jiná a také její projevy jsou velmi subjektivní. Extrémní únava se označuje jako vyčerpání. Vyčerpání mohou provázet změny vnímání, halucinace, deprese atd.  

Fyzická únava se dostavuje po velké fyzické námaze. Po velké fyzické námaze se někdy dostavují i pocity psychické únavy, naopak po vyčerpávající psychické námaze může fyzická práce pomoci odbourat psychickou únavu. Únava se také rozděluje na akutní, která je přirozené a po odpočinku odezní a chronickou, která má chorobné projevy jako je bolest hlavy, porucha spánku apod. 

Koho únava a vyčerpání postihuje nejčastěji? 

Únava není zaměřena na jednu cílovou skupinu lidí, ale postihuje veškerou populaci po celém světě. S únavou bojuje člověk prakticky od narození. Už kojenci dávají najevo svým pláčem, že jsou unaveni např. po probdělé noci, kdy nemůžou spát, bolí je bříška, děti v předškolním věku se prakticky nezastaví (brzké vstávaní vystřídá hraní, běhání venku, kroužky apod.), takže i u nich se velmi často dostavuje únava.  

Únava postihuje také studenty (brzké vstávání, škola, další zájmové, sportovní aktivity, domácí učení, popř. domácí práce) a dospělé jedince, kteří kromě obstarávaní svých ratolestí chodí do zaměstnání, starají se o domácnost, nakupují a bojují se starostmi všedních dní. Ovšem právě dospělí jedinci a konkrétně matky bojují s únavou nejčastěji.  

Úloha ženy je velmi náročná. Žena se musí postarat o své děti (školka, škola, úkoly, kroužky, výchova), domácnost (vaření, úklid, prádlo, nákupy), svého manžela a je velmi těžké v tom neustálém kolotoči a chaosu najít chvíli pro sebe ať už na cvičení, nebo kosmetiku. Ale jak s únavou a chaosem bojovat? Níže je použit model pracující ženy okolo 30 let, která kromě domu, psa a manžela má předškolní dvojčata.