Stres a lidské zdraví. Jak se projevuje?

Stres a lidské zdraví. Jak se projevuje? 

Stres je nevyhnutelnou součástí moderního života a může mít zarážející vliv na naše fyzické a duševní zdraví. V krátkodobém měřítku může stres pomoci mobilizovat naše zdroje a zvýšit výkonnost, ale dlouhodobé zatěžování stresorem může mít vážné následky. 

Jak vzniká stres? 

Fyzické účinky stresu jsou způsobeny tělesnou reakcí na stresovou situaci, která se nazývá „stresová reakce“. Když se cítíme ohroženi, naše tělo se připraví na boj nebo útěk pomocí několika fyziologických změn. Hormon adrenalin se uvolňuje do krve, což zvyšuje tlak a srdeční frekvenci a zrychluje dýchání. Tělo také začne produkovat více glukózy, což je palivo pro svaly, které by mohly být potřeba k boji nebo útěku. Tyto fyzické změny jsou zamýšleny jako dočasné opatření pro přežití v nouzové situaci, ale dlouhodobé zatěžování stresorem může vést k trvalým změnám v těle a způsobit zdravotní problémy. 

Mezi možné fyzické důsledky stresu patří: 

  • Zvýšený krevní tlak 
  • Bolesti hlavy 
  • Poruchy spánku 
  • Závratě 
  • Únava 
  • Potíže se soustředěním 
  • Poruchy trávení 
  • Změny v chování při jídle (přejídání nebo podvýživa) 

Stres může také ovlivňovat naše duševní zdraví. Může způsobovat nebo zhoršovat duševní poruchy, jako je deprese, úzkost nebo poruchy osobnosti. Dlouhodobý stres může také vést k vyčerpání, což je stav, kdy jsme fyzicky a emocionálně vyčerpaní a nejsme schopni efektivně zvládat běžné životní situace. 

Jak se zbavit stresu? 

Na stres platí například řada bylinek, jako jsou meduňky nebo levandule, které uklidňují nervovou soustavu. Také pozitivně působí také sport, který vyplavuje hormony štěstí, které účinkují přesně opačně než stres. Nezáleží přímo na tom, jaký sport budete vykonávat, prakticky všechny sporty fungují takto.  

Pokud není sport vaší atraktivní záležitostí, mohou to být například procházky, které zařadíte do svého každodenního programu. Přesně to je také efektivní lék na hromadící se stres.