Modal není bavlna, aneb seznamte se s populárním materiálem

Modal není bavlna, aneb seznamte se s populárním materiálem 

Chcete si do svého šatníku pořídit nějaký nový kousek? Měli byste se ohlížet po materiálech. Není totiž materiál jako materiál. Zatímco vhodné jsou alternativy z přírodních, nad umělými byste měli nějakou chvíli přemýšlet. Jelikož jsou materiály širokou kategorií, pojďme se zaměřit na jeden z nich. A to konkrétně na modal – na přírodní materiál, jenž je velmi lehký, vzdušný a také dobře odvádějící pot. 

Co je to modal 

Nejdřív si pojďme definovat, co to modal vlastně je. Mluvíme o přírodní látce, která je, jak ostatně bylo zmíněno, lehký, vzdušný, taky dobře odvádí pot. Jedná se o druh viskózy, jemuž se jinak říká „umělé hedvábí”. Vyrábí se z bukového dřeva a velmi často bývá přidáván jako příměs. 

Konkrétně se přidává do spodního prádla, kdy se modal doplňuje o bavlnu a elastan. Nezřídka se setkáte také s oblečením, které má v sobě zakomponovaný modal. Konkrétně se prodávají trička nebo košile či pyžama z tohoto materiálu.  

Modal má své výhody 

Stejně jako jiný typ materiálu, i modal má své stinné i světlé stránky. Zatímco mezi výhody patří to, že se nežmolkuje a nevytahuje se, dále nepouští barvu a zůstává dlouho barevný, na druhou stranu pokud byste chtěli modal bělit nebo barvit, není to úplně ideální látka. A bohužel je v porovnání s bavlnou také daleko dražší.  

Stále však platí, že je velmi příjemný na těle a dobře saje.  

Není modal jako modal 

Pokud byste si chtěli pořídit oblečení z modalu, měli byste pozorně sledovat cedulky. Není totiž modal jako modal. Oblečení z modalu se totiž chová trochu odlišně od toho, s čím je obvykle kombinovaný. Sledujte konkrétně to, v jakém poměru se modal v oblečení nachází. 

V případě, že se kombinuje s pleteninou nebo například s kašmírem, vynasnažte se, aby modalu nebylo více než přírodního materiálu.