jak vybrat šaty

Jak si vybrat šaty podle druhů tkaniny

Při výběru oblečení, většina dívek svou pozornost zaměřujena styl a barvu, nezajímají se o hodnotu tkaniny. To je chyba, která vás může stát nejen dobrou náladu, ale také peníze, a dokonce i zdraví. Šaty vyrobené z nekvalitního materiálu se mačkají, kůže nemůže dýchat nebo začne ztrácet tvar po prvním vyprání. Aby se předešlo případným problémům, pečlivě si prohlédněte etiketu.

Druhy materiálů

Dámské šaty se nejčastěji vyrábějí z těchto materiálů:

Viskóza

Viskóza, rayon, umělé hedvábí – syntetická vlákna, která se vyrábí z dřevní buničiny. Tato tkanina je hedvábně měkká na dotyk, výborná prodyšnost a dlouho zachová dobrý vzhled. V současnosti je viskóza dobrou volbou při výběru syntetické tkaniny pro šaty.

Bavlna

Nejpopulárnější přírodní látka na světě. Bavlna je složena z celulózy, která dává pevnost tkanině a dobrou schopnost absorbovat vlhkost. Bavlněné šaty jsou ideální pro letní období, ale je třeba připomenout, že látka je náchylná k vyblednutí. Kromě toho, bavlna bez přísady syntetické tkaniny rychle ztrácí svůj tvar.

Len

Povlečení je příjemné na dotek, hladký, lesklý povrch. Nezpůsobuje podráždění pokožky, umožňuje dýchat, má chladivé vlastnosti, takže jde o vhodnou látku na letní období. Nevýhody – vysoká mačkavost. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat.

Hedvábí

Hedvábí – přírodní látka získaná z kukly bource morušového. Hedvábí je velmi tenké, přesto jde o silný materiál. Tato látka je příjemná na dotek, což umožňuje kůži dýchat, krásný vzhled a nádherně kopíruje siluetu těla. Nevýhody –náročná údržba.

Vlna

Tkaniny z přírodní vlny jsou měkké,pružné a prodyšné. Vlna hřeje, proto se používá pro oblečení pro chladné období. Nevýhody – kousavý materiál, proto pod vlněné šaty bude nutné si něco obléci.  Navíc při praní dělá žmolky a lehce se sráží.  Vždy vlnu perte podle návodu na praní!

Akryl

Akryl připomíná vlnu, a nepozorný kupující ji často za ni zaměňuje. Na rozdíl od vlny je akryl syntetická textilie, která rychle ztrácí svůj tvar a velmi elektrizuje. Tkanina ze 100 % akrylu – není nejlepší materiál na šaty, ale celkově pro oblečení vůbec.

Nylon, polyuretan, spandex, lycra

Všechny tyto syntetické tkaniny se vyznačují vysokou pevností a pružností, a tak se často používají pro šití těsně přiléhajících oděvů. Nicméně, kůže pod nimi nedýchá, neabsorbují vlhkost a elektrizují. Nejčastěji se tyto tkaniny používají ve směsi s jinými. Nekupujte žádné oblečení, pokud je obsah těchto materiálů vyšší než 10% – v takových šatech vám bude horko, jsou velmi nepohodlné.