Co si obléknout, pokud je předepsaný dress code black nebo white tie?

Co si obléknout, pokud je předepsaný dress code black nebo white tie? 

Existuje řada módních pravidel, která lze škatulkovat pod konkrétní štítky. Kromě casual stylu se můžete setkat i s takzvaným black tie nebo white tie oblékáním. Jeden od druhého se trochu liší, přesto je spojuje jedno slovo, a to „tie”. Pokud je na pozvánce na společenskou událost předepsaný právě jeden ze zmiňovaných stylů, pojďme si říct, jak se správně obléknout, respektive co si tedy vzít na sebe. 

Když sídlí na pozvánce black tie 

Dostali jste do rukou pozvánku na nějakou velkou akci a stojí na ní, že se máte obléknout dle dress codu black tie? Tento dress code bývá velmi často preferovaný při nejrůznějších ceremoniích, večírcích nebo významnějších událostech. Jedná se o velmi ožehavá pravidla, která se snažte do puntíku splnit.  

Obecně byste měli sáhnout po tmavých barvách, ženy konkrétně po dlouhých černých šatech (případně tmavší modrá nebo zelená jsou povoleny). Zbytek outfitu můžou doplnit lodičky s uzavřenou špičkou, drobné psaníčko. Pánové nesmí samozřejmě vynechat hodinky, které by měly ladit s páskem, případně s botami.  

Pánové by z košil měli zůstat věrní bílé. Temně modrý nebo černý smoking ji doplní, dále nezapomeňte na šerpu kolem pasu.  

Když sídlí na pozvánce white tie 

Pokud se však na pozvánce ke společenské události nachází takzvaný white tie, ten je pravděpodobně nejpřísnější, co se pravidel oblékání týče. Musíte se zde skutečně řídit striktními pravidly, i proto se ostatně vyžaduje například při formálních galavečerech nebo při státních událostech a královských svatbách.  

Vesměs se nemusíte bát barev ani dekorů, jen volte dlouhé šaty, luxusní šperky, případně večerní rukavice zakrývající lokty nebo čelenky. Pánové musí mít frak a kalhoty, které mají vysoký pas, k tomu také šle a vestu. Košile existuje speciální white tie a měla by mít odepínací límeček. Motýlek ručně vázaný v bílé barvě, perleťové manžetové knoflíčky pro detail.