Všeho moc škodí a spánek není výjimka

Všeho moc škodí a spánek není výjimka  

Spánkem bychom měli v ideálním světě strávit zhruba třetinu života. Realita je často ale úplně jiná. Nejde jen o dlouhodobý nedostatek, ale negativně se může na fungování lidského těla projevit i nucený nadbytek.  

Tak akorát  

Jen málokdo se pozastaví nad pošetilou myšlenkou, že by nadmíra spánku mohla uškodit. Co by asi tak mohlo být na několika hodinách řízeného odpočinku denně navíc toxického? Dost. Jen se na spánek nesmíte dívat jako na relax, ale jako na jedinečný prostor, kdy se harmonizují hormonální procesy v těle, regenerují se svaly a kosterní systém se dostává do formy, sumarizují se vzpomínky, třídí paměť a stabilizuje nervový systém. Je toho tolik, co má organismus během noci na práci. A právě z toho se rodí mýtus, že čím více spánku, tím pro člověka lépe. Ne, režim lidskému organismu skvěle vyhovuje.  

Jednorázová chrupka k deseti hodinách neuškodí. Ale úporná vůle podřimovat tak dlouho každý den zdraví neprospívá. Bohužel se to tak na začátku nezdá a většina negativních dopadů se projeví s velkým zpožděním. Někdy i v řádu let.  

Tři varování  

Ideál je spánek v délce sedmi až osmi hodin s tím, že večerka by měla být mezi desátou a půl jedenáctou večerní. Snažte se to dodržet. Jinak si zaděláváte na potíže, které neodstraníte lusknutím prstu.  

Sklony k depresím  

Nadbytek spánku narušuje hormonální rovnováhu v čele s kortizolem. A to s sebou nese psychickou a emoční nestabilitu. Paradoxně se nebudete cítit odpočatě a všichni se od vás dočkají jen podrážděných reakcí.  

Srdeční trable  

Povalování v posteli je sice lákavé, ale tělu nesvědčí. Může urychlit rozvoj cukrovky a ochabování svalů, způsobit chronické problémy s pohybovým aparátem dle statistik se prudce zvyšuje riziko obezity a infarktu myokardu.  

Zamlžený mozek  

Z dlouhodobého hlediska je nadmíru spánku škodlivá především pro lidský mozek. Stárne pak mnohem rychleji než tělesná schránka a každých deset let získává náskok rovné dva roky. Spánek není plynulý ani kvalitní a během dne mívá člověk problémy s běžnými úkony i obratnou komunikací.