Štítná žláza

I za únavu a tloustnutí může štítná žláza. Na co dalšího má dopad?

Je třeba poslouchat své tělo, protože mnohé signály nás upozorňují na poruchy či případně nemoci, kterými tělo trpí a které je třeba podchytit včas, abychom se vyhnuli dlouhé, mnohdy velmi bolestivé léčbě. V současné době se vyskytuje čím dál více pacientů, které trápí štítná žláza. Štítná žláza je velmi důležitá, jelikož hormony, které vytváří, putují přímo do krve. Štítná žláza se však podílí nejen na tvorbě několika hormonů, ale také výrazně ovlivňuje organismus.

Štítná žláza však může také onemocnět. Jak jsme zmínili, neustále přibývá lidí, které štítná žláza trápí. Mezi nejčastější poruchy patří například zvýšení funkce žlázy, dále také nádorová onemocnění nebo případně snížení funkce štítné žlázy.

Většina poruch je zapříčiněna autoimunitním onemocněním. Poruchy dokážou velmi znepříjemnit život. Proto buďte na pozoru před jednotlivými příznaky. Když se některý objeví, raději si svou štítnou žlázu nechte vyšetřit.

Jak se nemoc štítné žlázy projevuje?

Jak jsme zmínili, štítná žláza má vliv na mnoho věcí v našem těle. Příznaků, že je s ní něco v nepořádku, je mnoho. Nejčastěji se nemoc štítné žlázy projevuje dlouhodobou únavou a také neustálou slabostí. Mohou přijít na řadu i bolavé klouby. Příznaky upozorňují na to, že je v těle nedostatek hormonů, které štítná žláza produkuje. Právě nedostatek hormonů má dopad na zpomalení organismu.

Příčinou poruchy štítné žlázy však může být i viditelné ztloustnutí. To zapříčiňuje konkrétně zpomalené zpracování lipidů, za což může porucha štítné žlázy.

Poruchy štítné žlázy mají i další dopady na lidské tělo

To však není ani zdaleka všechno, co má štítná žláza na svědomí, pokud ji trápí nějaký zdravotní problém. Poruchy štítné žlázy mohou dopadnout na lidské tělo i jinak. Může dojít ke zhoršení paměti, dále může dojít k lámavosti nehtů, vlasů či může dojít ke zhoršení soustředěnosti.

Pokud se žláza dlouhodobě neléčí, může dojít až k takzvanému myxedémovému kómatu. Nemocnému se sníží tělesná teplota, je velmi, velmi unavený, dušnost je minimální.