Problémy na trhu

Turecká lira dělá problémy na trhu. Ovlivňuje nejen euro, ale také akcie

Nejen Venezuelu, ale také Turecko sužuje obrovská krize, která by měla negativně ovlivnit tureckou liru v bankovním evropském sektoru. Problémy Turecka negativně ovlivňují i akcie a eura, nejen liru, i když ta vůči dolaru spadla, a to o osmnáct procent. Stejného poklesu se bohužel dočkalo i euro. Pokleslo na 1,1 dolaru za euro, což je nejnižší hodnota za poslední rok. Otázkou však je, co je za poklesem eura, akcií a turecké liry?

Podle všeho za vším stojí jenom obavy, a to konkrétně obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na měnovou politiku země. Ta má podle všeho výrazně zhoršovat vztahy se Spojenými státy americkými.

Domněnku dokazuje i fakt, že k výraznému zhoršení a propadu turecké měny došlo tehdy, kdy Donald Trump prohlásil, že se zdvojnásobí clo na dovoz turecké oceli a hliníku.

Obavy, které kolují celou Evropskou unií

Turecká ekonomika má tedy nejistou budoucnost, z čeho se strachuje zejména Evropská centrální banka, pro níž mohou být následky turecké ekonomiky velmi citelné. Turecká lira ať chce nebo nechce také ovlivňuje to, jak to vypadá v měnové politice. Například nyní se lira propadla i vůči české koruně, a to na necelé čtyři koruny. Opět je to velmi nízká hranice, vždyť před třemi lety stála lira kolem jedenácti korun.

Mnohé banky jsou díky turecké krizi v ohrožení. Mezi ohrožené banky patří například banka BBVA, UniCredit nebo také BNP Paribas, která má pro Turecko slabost.

Krize má dopad i na evropské burzy

Evropská centrální banka a jednotlivé banky však nejsou jedinými, které turecká krize velmi zasáhla. Krize se projevila také na mnoha evropských burzách, kde mnohé země ztrácely několik procent. Například Německo ztratilo kolem dvou procent, Pražská burza ztratila půl procenta. Mnohé další evropské země mají propady znatelnější.