K čemu všemu jsou v sauně kameny?

K čemu všemu jsou v sauně kameny?

Sauna a kameny patří k sobě odnepaměti. Ale proč vlastně? Víte, jaký je účel saunových kamenů? Rozhodně nejde jen o dekoraci. Až si příště budete naplno užívat privátní wellness, díky kamenům bude prožitek ještě o něco příjemnější. 

Technologie se mění, podstata zůstává

První sauny, kterým se někdy říká kouřové, měly vlastně podobu kamenů naskládaných okolo ohně. Když oheň vyhasl, stále ještě dokázaly vydávat poměrně dost tepla. A jejich účel zůstává stejný i dnes. Saunové kameny mají za úkol absorbovat teplo ze saunového topidla a postupně ho sáláním uvolňovat do prostor sauny. 

Vlhčí vzduch

Saunové kameny se často používají v saunách s velmi vysokou teplotou, například ve finské sauně, kde teplota může přesáhnout i 100 °C. Vzduch zde je dost suchý, což mnoha lidem nesvědčí. V takovém případě se doporučuje polít saunové kameny vodou – ihned se promění v páru, zvlhčí vzduch a vám se bude lépe dýchat. Vodu si přineste v dřevěné nádobě, nepoužívejte sklo, to se totiž v sauně rozpálí na vysokou teplotu. Navíc stačí chvilka nepozornosti a roztříští se. Do vody můžete přidat také vonné esence a vytvořit si tak příjemné aroma podle svých preferencí.

Jaké kameny použít?

Samozřejmě není možné použít jakýkoliv kámen. Mezi kvalitní saunové kameny patří olivín a peridotit. Někdy se používá i česká žula, avšak ta může vlivem vysokého obsahu křemene v teple praskat. Použití nevhodného kamene může mít za následek poškození topné spirály nebo rovnou celých kamen.

Kameny se skládají buď do speciálního koše, nebo přímo mezi topné tyče. Měly by být naskládané od největších po nejmenších, přičemž mezi nimi musí volně proudit vzduch. Ve veřejných saunách by se kameny měly měnit každý půlrok.

Saunové kameny nejsou vždy samozřejmostí. Vždy se u personálu informujte, zda je možné kameny polévat a používat vonné esence, jistě vám budou nápomocní.