Chřipka, kašel, nachlazení: Přírodní kloktadla vám pomohou

Chřipka, kašel, nachlazení: Přírodní kloktadla vám pomohou 

Období předjaří je již neodmyslitelně spjato s nachlazením a chřipkou. Stačí se jednou méně obléknout, nebo vyběhnout ven, kde je silný vítr, a naše energie je ta tam. Nachlazení pak má otevřená vrátka.  

Stačí jeden z rodiny, nebo kanceláře 

Pokud vaše obranyschopnost není bůhvíjak silná, nemusíte to být ani vy, kdo prochladne. Někdy stačí, když si nachlazení přinesou domů děti ze školního prostředí, a oheň na střeše hasí nejen ony, ale také vy. Podobně je tomu i v případě, kdy sdílíte malý prostor kanceláře s nachlazeným kolegou. To je pak chřipka zaměstnanecký bonus, o který skutečně nestojíme. Nebojte se, stále ale můžeme zkrátit dobu léčení o několik dnů. Přírodní kloktadla se postarají o to, abyste na bacily nebyli sami.  

Hřebíček si zamilujete 

Hřebíček není jen příjemným kořením, které milujeme zejména v době vánočních trhů. To provoní společně se skořicí a badyánem celé svařené víno, nebo nealkoholický punč. Přímo tento druh koření má ale i praktický užitek. Působí antisepticky a dokáže se postarat o zastrašení celé řady bakterií a virů. Pokud nemáte možnost si uvařit silné kloktadlo tvořené deseti hřebíčky a dvěma hrnky vody, nezoufejte. Stačí, když si jeden hřebíček vezmete do úst, kde jej budete převalovat. Zároveň budete mít zcela přírodní osvěžovač dechu.  

Šalvěj na kašel i vykašlávání 

Kašel je nedílnou součástí nachlazení a chřipky. I ve vaší lékárničce by proto měly být nálevové sáčky se šalvějí. Kromě toho, že pomáhá při nadměrném pocení, se právě ze šalvějového odvaru tvoří skvělá kloktadla. Oceníte antibakteriální i antiseptické účinky této nevinně vyhlížející bylinky. Možná si na chuť tohoto kloktadla vzpomenete i později, a to při zcela jiné příležitosti – šalvěj pomáhá hojit rány po zákroku v oblasti dutiny ústní. Po extrakci zubu nebo po vrtání si tak opět vytvořte kloktadlo. 

Kromě těchto zaručených kloktadel si co půl hodiny dopřejte také vlažnou slanou vodu s mořskou solí. I ta se postará o to, aby bakterie byly brzy minulostí.