Kovové prvky v interiéru: základní pravidla, jak je začlenit

Kovové prvky v interiéru: základní pravidla, jak je začlenit

Spousta lidí se použití kovu v interiéru vyhýbá, protože má obavy. Nevhodně zvolený kov totiž může vypadat jako bychom byly na chatě. Jedná se ale o odolný materiál, který bychom přehlížet neměli. Co se týká nábytku, největší zastoupení má ve spojení se stoly – například konferenční či jídelní stůl dřevo kov jsou naprosto běžné. A mohou se stát odrazovým můstkem pro zapojení dalších kovových prvků v interiéru.

Kovové podnože

Kovové podnože můžeme kombinovat s různými druhy materiálu. Velice dobře vypadají se dřevem, které si můžeme pořídit v nejrůznějších barvách. Kromě toho se snoubí také se sklem nebo dokonce kvalitním plastem. Celokovový nábytek máme spojený zejména s exteriérem, proto jej v domácnosti používáme pouze ve venkovském nebo vintage stylu. Není ale třeba se ho obávat!

Míchání kovových prvků

Pokud chceme použít více různých kovů v rámci jednoho pokoje, měli bychom se řídit základními pravidly. Vyberte si jednu dominantní barvu a k ní zvolte jednu akcentní barvu. Pokud jste si jako dominantní barvu vybrali teplý kov (mosaz, zlato, měď), pak akcentní barvou bude chladný kov (hliník, ocel a jakékoli stříbrné kovy). A naopak. Dominantní chladné barvy střídejte s teplými kovy. Existují i kovy neutrálního zbarvení (litina, černé kovy), které je možné kombinovat s teplými i chladnými kovy.

Míchání zlata a stříbra

Kdysi platilo pravidlo, že zlato a stříbro nelze míchat. Dnes už se běžně toto porušuje a domácí dekorace nejsou výjimkou. Klíčem je vybrat jeden kovový odstín, který bude dominovat. Ten druhý je pouze doplňující. To znamená, že pokud máte kuchyňské spotřebiče z nerezové oceli (což chápeme jako stříbro), můžete přidat zlaté (nebo mosazné) úchyty nábytku. Tím přidáte do vaší místnosti šmrnc. Pokud toužíte přidat kov do ložnice, která je vyvedena v teplých barvách, základním kovem by měl být také ten, který má teplou barvu (mosaz, zlato, měď). Chladné kovové prvky dolaďte pro dosazení další hloubky.