Jak ušetřit při praní? Jde to snadno a prakticky bez omezení

Jak ušetřit při praní? Jde to snadno a prakticky bez omezení 

Každotýdenní praní je sice nepostradatelné, ale také může rapidně zvýšit spotřebu nejen energie, ale také vody. A jelikož to jsou nyní věci, na kterých se snažíme ušetřit, hledáme způsoby, jak v pračce neprotočit víc, než je nutné. Člověk však chce mít stále čisté prádlo, naštěstí ale existují způsoby, jak prát opravdu snadno, ekonomicky, ekologicky – a vlastně bez velkých omezení. 

Méně otáček stačí 

Je jasné, že žádný člověk nechce ze své pračky vytahovat prádlo ještě mokré. Zejména pokud není k dispozici zahrada, má člověk tendenci přidávat na otáčkách, ať není mokro po celém bytě nebo domě. Jenže příliš mnoho otáček bere energii. Proto se v tomto směru uskromněte. 

Aby bylo prádlo skutečně dostatečně vymácháno, postačí 400 otáček. Sušení poté nechte na větru nebo sluníčku.  

Když praní, tak ve výhodnou dobu 

Už jste slyšeli o tom, že prát můžete také v době, kdy je cena za energie velmi nízká? Ať už bydlíte v jakékoli lokalitě, existují tarify, které jsou výhodnější než jiné. Ty nastupují na scénu v okamžiku, kdy poptávka po elektřině není tak vysoká. Čili například se vyplatí prát buďto velmi brzy ráno, nebo například později večer, ne-li v noci, kdy jen málokdo využívá elektrickou síť. 

I v tomto případě platí, že nejdražší je elektřina v případě, kdy je po ní největší poptávka. Naštěstí se tato situace během dne různě mění, čehož můžete využít ve svůj prospěch a ve prospěch vaší peněženky. 

Perte jen to nejdůležitější 

Pokud chcete skutečně ušetřit, nevyplácí se dávat prát jen půl pračky. Perte skutečně až v momentě, kdy máte plný buben (nebo dle doporučované míry). Jestliže se obáváte vysokých účtů za elektřin nebo vodu, perte jen to nejdůležitější – spodní prádlo, plavky nebo ponožky se mají prát po každém použití, takže je pochopitelné, že tyto věci budete potřebovat co nejdříve. 

Naopak věci, kterých máte dostatek, prát nutně nemusíte hned. Stejně tak džíny se taktéž neperou po každém použití, naopak se v jejich případě má s praním šetřit, čímž se zvyšuje jejich životnost.