Jak se starat o postel, aby nebyla živnou půdou pro roztoče

Jak se starat o postel, aby nebyla živnou půdou pro roztoče 

Roztoče pouhým okem neuvidíte. O jejich existenci ale můžete vědět – senná rýma, ekzém nebo jiné alergické reakce nás nenechají na pochybách, že se vyskytují i u nás. Co s tím dělat?  

Kolonie v našem lůžku 

V běžných prostorách postele žijí celé kolonie roztočů. Úspěšně se množí a každý den si dávají vydatné porce na náš účet. živí se šupinkami naší odumřelé kůže a vězte, že jim stačí skutečně malá porce k tomu, aby se dobře nasytili. Roztoči milují teploty od 22 do 26 stupňů Celsia, a také vzdušnou vlhkost. Milion jedinců v naší posteli, to je zcela běžné číslo. Děsivé, viďte.  

Zbavit se jich je možné 

I když roztoče zcela nevymýtíme, můžeme se postarat o to, aby v našem lůžku zbylo jen pár posledních jedinců. Pravidelnou péčí se zasadíte o to, aby zde kolonie svůj život ukončily. Kdy se jim u vás nebude líbit?  

Často převlékejte postele 

Pokud již trpíte alergií na roztoče, zřejmě dodržujete běžné režimové opatření. To velí převlékat postel a prát povlečení na vysoké teploty každý druhý den. Roztoči u vás zkrátka nebudou mít kde se usazovat.  

Matracový chránič pomáhá  

Chránič matrace je skvělý způsob, jak si ochránit své zdraví. Nedovolí, aby se šupinky vaší kůže dostaly do hlubin matrace. Stačí jen vyprat a je opět bezpečno.  

Pomoc, slunce! 

Roztoči nesnášejí sluneční světlo a hynou po tisících. Pravidelné slunění peřin je tedy více než příhodné.  

I v mrazu hynou 

Mrzne a je suchý den? To je jasný povel k tomu, abyste vytáhli peřiny na balkon. Pořádně promrznou a s nimi zmizí i roztoči.  

Vzduch nesnášejí 

Když ihned po ránu zastelete postel peřinou, budou se mít jako v ráji. Místo toho peřinu nechejte například v dolní části postele, složenou na malém prostoru. Postel bude větrat.  

Do místnosti se občas hodí přizvat UV lampu, nebo čističku vzduchu. Vzduch pronikne i do útrob matrace a kolonie zmizí.