Jak správně prát záclony?

Jak správně prát záclony?

Záclony jsou nedílnou součástí domácností. Důvodem toho je fakt, že umí krásně zútulnit interiér. Ovšem stejně jako povlaky na polštář nebo peřinu se musí i záclony jednou za čas vyprat. A právě to je pro mnohé hospodyňky velký oříšek. Čištění domácího textilu bývá právě proto velice zanedbáváno. Bohužel záclony a závěsy s postupem času žloutnou, což nevyvolává zrovna hezký pocit z dané místnosti. Pojďme tedy rozlousknout oříšek v podobě praní záclon a začněme se řádně starat i o bytový textil, který zdobí celou domácnost. 

Kroky, které udělat před praním záclon

Rozhodli jste se v rámci každotýdenního úklidu vyprat záclony? Předtím, než vložíte záclony do bubnu pračky je důležité udělat několik věcí. Předně musíte sundat veškeré kovové a plastové části. Pokud byste je na záclonách nechali, v pračce by mohlo dojít k potrhání bytového textilu. Abyste se vyhnuli podobnému scénáři, je dobré vložit záclony do síťky na praní (zejména pokud jsou záclony z provázků). 

Začínáme prát

Pokud máte záclony připravené, začínáme s praním. Buben pračky plníme zásadně do poloviny, nikdy více. Díky tomu nedojde k přílišnému pomačkání bytového textilu, navíc se lépe vypere. Co se týče stupňů, záclony pereme zásadně na třicet až čtyřicet stupňů. Pokud to pračka umožňuje, volíme zmiňovaných třicet stupňů před čtyřiceti. 

Co se týče pracího programu, volíme program určený jemnému prádlu, případně zmáčkneme program určený k praní vlny. Ždímání by nemělo probíhat při více jak šesti set otáčkách za minutu. Nemusíte volit několika hodinový program, vystačíte si s krátkým programem. 

Jaký prostředek zvolit?

Jeden velký otazník visí i nad přípravky na praní. Jaký prostředek zvolit? Doporučujeme především ten, který je určen na jemné prádlo, případně jsou vhodné i prostředky určené ryze k praní záclon.