Osvědčené rady, jak zvládnout jet lag

Osvědčené rady, jak zvládnout jet lag 

Jet lag nebo také únava a nespavost způsobená změnou času vlivem cestování. Mluvíme o takovém údělu toho, když jste se rozhodli zamířit dál než na sousední Slovensko nebo do nedaleké Itálie. I když vám cestovatelské požitky bezesporu přinesou řadu nezapomenutelného, prvotní jet lag vás může na několik dní vyhodit z provozu. A tak se proti němu naučte pořádně zbrojit, aby nepřetrvával déle, než je nutné.  

Cvičením proti únavě 

Nejvíce problematické bývá to, že vás únava vlivem posunu času může postihnout velmi brzy (třeba už kolem třetí hodiny odpolední). A jelikož si chcete užít nový den v novém světě, v nové zemi, nechcete automaticky zalehnout na osm hodin a brouzdat v noci po pokoji. A tak se snažte proti únavě bojovat například cvičením. Co třeba protáhnout si nohy a ruce? 

Pokud vás únava přepadá už v letadle, sem tam si stoupněte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a špičky, čímž se podpoří krevní oběh. 

Nepodceňujte pitný režim 

Věděli jste, že na vaše aktuální rozpoložení má vliv prostě a jednoduše váš pitný režim? Proto se snažte hydratovat, hydratovat a hydratovat. Ale samozřejmě zároveň myslete na to, že jsou tekutiny a tekutiny. V ideálním případě vynechte alkohol, ale také kávu nebo čaj, které mohou mít trochu jiný efekt, než jakým je boj proti únavě.  

Navíc tím, že budete dbát na hydrataci, zachováte svou pokožku velmi krásnou, svěží a pevnou. Pokles vlhkosti v kabině letadla se na pleti může podepsat a dodržováním pitného režimu předejdete řadě negativních scénářů.  

Studená vs teplá voda 

Věděli jste, že na vaše celkové rozpoložení má vliv i voda, kterou se dnes a denně umýváte? Ráno byste v ideálním případě měli vsadit na vodu studenou, která vás dokáže probudit mnohem lépe než cokoliv jiného. Zatímco večer se umývejte zásadně teplou vodou, čímž své tělo příjemně uspíte. Zvýšíte tím totiž produkci hormonu zvaného melatonin, který spánek podporuje. Navíc tím odvedete ze svého těla elektrické napětí nebo podobné rušivé mikroproudy, protože teplá voda ze sprchy funguje podobně jako elektrický vodič.