Chronická migréna je nepříjemné onemocnění. Co spouští záchvaty?

Chronická migréna je nepříjemné onemocnění. Co spouští záchvaty?  

Hlava občas bolí snad každého z nás. Pokud se ale jedná o stav, který trvá více než 15 dnů v měsíci a bolest je navíc neústupná a stálá, jedná se o chronickou migrénu.  

Nepříjemné symptomy, které si nepřeje nikdo z nás 

Chronická migréna se vyznačuje celou řadou nepříjemných symptomů. Mezi ty se řadí například nevolnost, přecitlivělost na pachy či světlo nebo hluk, poruchy rovnováhy nebo poruchy zraku. Při migréně se člověk setkává se zimnicí, průjmem a bolestmi břicha. Člověk je paralyzován a není schopen běžného života. Přidává se zmatenost a motorická slabost.  

Aura a postdrom 

Ještě před tím, než se migréna během dne plně rozvine, se u mnoha osob vyskytuje takzvaná auta. Jedná se o zvonění v uších, závratě a zhoršené vidění. Následně je člověk velmi citlivý na zvukové, senzorické i motorické podněty. Často jej bolí krční páteř. 

Když migréna ustupuje, nastupuje postdrom. Tato fáze se nazývá postdromální a trvá až několik dnů. Po ty pacient pozoruje nevolnost a zvýšenou únavu.  

Nejčastější spouštěči migrény 

Pokud trpíte chronickou migrénou, je na čase se vyvarovat nejčastějším spouštěčům. Zde se řadí stresové situace, ale také kouření a příjem alkoholu. Mnoha lidem vadí i blikající světla a hlasitá hudba. To, co ovlivnit můžeme, je naše strava. Cukry, glutamát, plísňové sýry, káva a čokoláda náš stav ještě zhoršují. Ani hlad či žízeň není to nejlepší.  

Někdy ale mohou migrény vyvolat i zcela běžné denní činnosti nebo okolnosti z vnějšího prostředí. Předklonit se, fénovat si hlavu, déle se dívat na televizi, nebo dokonce sportovat, tak může být pro mnohé osoby skutečně bolestivé. Mezi spouštěče se řadí i změny počasí nebo hormonální změny.  

Chronická migréna je onemocnění, které se řeší s obvodním lékařem a následnou neurologickou péčí. Z alternativ pomáhá regrese, klidná forma jógy, dobrý spánkový režim, nebo také Bachovy květové esence.