Nejběžnější pokojovky, které mohou ublížit vašim domácím mazlíčkům

Nejběžnější pokojovky, které mohou ublížit vašim domácím mazlíčkům 

Mít doma několik zelených rostlin přispívá k pocitu útulnosti, zlepšuje kvalitu vzduchu, který dýcháme, a celkově nám přináší radost. Bohužel některé z nich v domácnosti se čtyřnohými mazlíčky mohou napáchat víc škody než užitku. Jak známo, psi a kočky rádi prozkoumávají svět ochutnáváním, což se jim ale může stát osudným. 

Léčivá pro lidi, toxická pro zvířata 

Aloe vera je oblíbená léčivka. Obsahuje ale saponin antrachinon, který u domácích mazlíčků při pozření vyvolává zvracení, průjmy a letargii. Samotná dužina toxická není, problémem jsou listy. Podobně je na tom popínavka šplhavice zlatá, která zvířatům při požití způsobuje podráždění jazyka a hrdla, intenzivní pálení, nadměrné slinění, zvracení a obtíže s polykáním. 

Amarylka je překrásná kvetoucí rostlina, která svým vzhledem přitahuje nejen lidi, ale i naše čtyřnohé kamarády. Zatímco nás ale potěší velkým barevným květem a příjemnou vůní, kočky a psy po jejím ochutnání mohou zažít bolesti žaludku, třes, nadměrné slinění, průjmy, zvracení a snížení chuti k jídlu. Tyto stavy způsobují silnou dehydrataci, která je zejména u koček velmi nebezpečná. 

Toulcovka způsobuje selhání ledvin 

Toulcovka, česky též lopatkovec, je známá pro svou schopnost čistit vzduch od toxinů. Je nenáročná na péči a odpustí vám i přešlapy jako opomenutí zálivky. Proslulá je i nádhernou vůní květů. Bohužel pro naše domácí mazlíčky už tak skvělou volbou není, při pozření jim může způsobit dokonce i smrt. Kromě zvracení, bolestí a slinění totiž může způsobit selhání ledvin. 

Tchynin jazyk je ideální rostlina pro nedbalé pěstitele, jelikož umořit ji je téměř nemožné. Pěstitelé s domácími mazlíčky by ale měli zbystřit, jelikož její listy obsahují saponiny. U koček a psů vyvolává nevolnosti, průjmy a zvracení, které se neobejdou bez zásahu veterináře. A jaké rostliny jsou pro mazlíčky bezpečné? Domov vám může zdobit zelenec, africké fialky, kalatea, sloní noha, gloxínie nebo některé druhy kapradin.