Pouto ze všech nejpevnější: Slovinci a Triglav

Pouto ze všech nejpevnější: Slovinci a Triglav  

Slovinsko. Nenápadná země, kterou většina cestovatelů využívá jen jako tranzitní. Často jí ani nedají šanci, aby ji mohli poznat a prosviští skrz ni a jedou dál. Škoda. V rukávu má totiž mnoho es a lze s jistotou říct, že umí vzít vítr z plachet.  

Pět bodů pro Slovinsko  

Cestování po Slovinsku vyžaduje dostatek času a plánování. Máte v plánu odpočinek nebo výstup na Triglav, poznávání měst, ochutnávky vín nebo přespávání v salaších? V zemi se čtvrtinovou rozlohou oproti České republice je možné všechno.  

Pod hladinou  

Termální lázně ve Slovinsku patří ke světové špičce. I přes svou malou rozlohu má tato země neuvěřitelných patnáct lázní a 87 pramenů. Orientujte se podle druhu léčby a teploty vody. Z dovolené se tak můžete vrátit bez gynekologických nebo neurologických potíží a se slabšími projevy revmatismu a problémy se srdcem.  

Bez vína se nežije  

Slovinsko a víno – to je kombinace, která nikdy neomrzí. Tamní svahy jsou plné sazenic a ochutnat lze na každém kroku. K mání jsou sladší, čemuž pochopitelně odpovídá i cena a často přesahuje hranici 50 euro (zhruba 1300 Kč), ale i trpčí.  

Zapomenutý Maribor  

Lublaň je hlavní město Slovinska a po právu se k ní upíná veškerá pozornost. Na východě země je ale druhé největší město a dává o sobě čím dál víc vědět. Nejen pro kulturní vyžití a vinice a lesy hned za městem, ale především pro vynikající víno a Starou trtu.  

Predjama  

Ve Slovinsku je hradů jako hub po dešti, většina pozornosti se ale upíná k nedobytné Predjamě. Pohled na hrad zasazený do skály je stejně neuvěřitelný jako jeho pohnutá historie.  

Triglav – hluboko v srdci  

Nejvyšší hora Slovinska měří 2864 metrů a výstup na ni patří k jedněm z nejnáročnějších. Přesto je tam od jara do podzimu poměrně těsno. Zahraniční turisté vidí v Triglavu výzvu a pro Slovince je dosažení životním posláním. Není to jednodenní akce, a i pro fyzicky zdatné lezce je lepší rozdělit si cestu do dvou dnů a přespat na jedné z mnoha koč.