Balkonové rostliny a jejich spánek

S příchodem podzimu většina lidí začala zazimovávat své balkonové rostliny. Během léta balkony zářily všemi barvami, bohužel na podzim řada typických balkonových květin musela své místo na balkoně opustit, jinak by jednotlivé květiny zmrzly. Samozřejmě balkony až do jara nemusí zůstat prázdné, existují takové rostliny, které si se zimou a zimními mrazíky doslova tykají, a tak vydrží třeba i během vánočních svátků. Zaměřme se však na rostliny, které zdobily balkon během léta. Zaměřme se konkrétně na jejich spánek.  

Pokud si nevíte rady se zazimováním některých typicky balkonových květin, poradíme vám. Podívali jsme se na to, jak spí nejčastější balkonové rostliny.  

Jak na zazimování muškátů 

Muškáty jsou nejčastější balkonovou rostlinou. Kromě balkonů také často sídlí na okenních parapetech, kde doslova svítí na míle daleko. Dnes je totiž možné mít muškáty v různých barevných kombinacích a provedeních. Zatímco někdo pěstuje muškáty červené, jiný dává přednost růžovému zbarvení, další miluje muškáty bílé.  

Nicméně zpátky k jejich zazimování. Muškáty před zazimováním důkladně prohlédneme a odstraníme veškeré odkvetlé květy a zaschlé listy. Truhlíky s muškáty posléze přesuneme na nevytápěné, chladné a větratelné místo.  

Jak na zazimování begonií 

Begonie jsou další v pořadí. I ty se musí zazimovat, i ty by jinak mohly zmrznout po příchodu zimních mrazíků. U begonií není zazimování nic těžkého, není to žádná věda. Jenom se musí přenést dovnitř, nezaléváme je. Až začnou zavadat, vyjmou se z truhlíků a nadzemní části se seříznou na dva centimetry nad hlízou. Ta se pak nechá oschnout a zaschlé kořínky očistíme. Až kořínky znovu uschnou, zabalí se do novin a naskládají se do lísek s proschlou rašelinou. 

Begonie se zásadně skladují v místnosti, kde teplota není vyšší než deset stupňů Celsia.