Zajímavosti o zubech

Zajímavosti o zubech

Zuby jsou nedílnou součástí člověka. Díky nim dokážeme přežvýkat jídlo, můžeme jíst i tvrdí masa nebo můžeme si pořádně a s chutí kousnout do jablka. Přesto, že jsou zuby skutečně důležité, mnozí lidé na ně zapomínají, berou je jako samozřejmost a moc se o ně nestarají. To je ostatně velká škoda. Pak se nemáme divit tomu, že nám zuby vypadávají a že je náš úsměv takový, jaký je – často zažloutlý a zanedbaný. Abyste se o své zuby mohli starat lépe, je třeba vědět, jak důležité jsou. Prozraďme si několik zajímavostí o zubech, které nás jen utvrdí v tom, že zuby jsou skutečně něco nepostradatelného a že bychom o ně měli pečovat se vší pečlivostí.  

Zajímavá fakta o zubech 

  • Věděli jste, že stomatologický vrtačka za jednu jedinou minutu vyprodukuje 200 až 400 tisíc otáček? To je asi dvacetkrát větší výkon v porovnání s Formulí 1.  
  • Věděli jste, že první zubní kartáček se štětinami byl vyroben v Číně? Tehdy se použily chlupy z prasat, koní a taky jezevců. Bylo to v roce 1498, první komerční kartáček se však vyrobil až v roce 1938.  
  • Věděli jste, že mléčné zuby se začínají tvořit už tehdy, kdy je dítě v děloze? Vyjdou ven v době, kdy je dítěti tak šest až dvanáct měsíců.  
  • Věděli jste, že dítě se za den usměje zhruba čtyři sta krát? Dospělý člověk se za den usměje bohužel průměrně jen patnáctkrát.  
  • Věděli jste, že více než polovina lidí netuší, že bolest čelisti v kombinaci s bolestí v hrudi je signálem srdečního záchvatu? Tato kombinace bolesti postihuje zejména ženy.  
  • Věděli jste, že za skvrny na zubech může cigareta, káva nebo víno? Vyvarujte se proto svým zlozvykům.  
  • Věděli jste, že v 19.století nemohli v Anglii u jednoho stolu jíst lidé s umělým a pravým svým chrupem? Jednalo se zkrátka o jedno velké nařízení, které zabraňovalo vyděšení z toho, když by někomu vypadla protéza z úst rovnou do jídla.