Rady pro začínající investory

Rady pro začínající investory

Dá se předpokládat, že se letos v řadách investorů ocitne mnoho nováčků. Jak tedy investovat a nespálit se? Na co si dát pozor a co rozhodně nedělat? Nejdůležitějšími spojenci při investování jsou klid a rozvaha a je jedno, jestli investujete do dluhopisů nebo skupujete stříbrné slitky.

Co, kdy a s jakým rizikem?

Rozmyslete si, co od investice čekáte, jaké riziko jste ochotní podstoupit a kdy očekáváte zhodnocení. Zatímco investiční platina a další drahé kovy přinášejí výsledky spíš v dlouhodobějším horizontu, zato jsou poměrně spolehlivé, dluhopisy jsou riskantnější, ale mohou přinést zisk během krátké doby.

Nepodléhejte stádovitému chování. I když v sobě máme zakódováno, že většina se nemůže mýlit, ne vždy tato premisa platí. To ovšem neznamená ani jít striktně proti proudu – zkrátka si najděte tu svou cestu, informujte se, sledujte ekonomickou situaci a snažte se jí přizpůsobit.

Při investování se budete muset obrnit trpělivostí. Stanovte si vlastní plán a držte se ho, nepodléhejte bezhlavému nakupování jen proto, že se to teď zdá být výhodné. Zejména pokud kupujete akcie, při častých a menších nákupech zaplatíte nemalou částku za transakční poplatky.

Všechny souvislosti

Investor se musí zajímat i o budoucnost, nejen o současnost. U stavebního či důchodového spoření může časově omezené uvažování fungovat, u výhodnějších investic už ale budete muset hledět do horizontu několika let.

Investice mnohdy nekončí nákupem určité komodity a výnos není zhodnocení. Do svých počtů musíte zahrnout i poplatky, které zaplatíte za zprostředkování, někdy platíte za předčasné vybrání peněz a počítat musíte i se zdaněním výnosů.

V neposlední řadě na nic nečekejte. Vždy se najde výmluva, proč zrovna teď není správný čas, jenže neustálé odkládání rozhodnutí vám zisky nepřinese. Začněte třeba nízkorizikovým investováním do drahých kovů na moje-zlato.cz.