Máte tmavou kuchyni? Triky, které ji prosvětlí

Máte tmavou kuchyni? Triky, které ji prosvětlí 

Kuchyně, která je plná přirozeného světla, je snem mnoha hospodyněk. Nejen, že denní světlo prostor opticky zvětší a rozjasní, usnadní i přípravu pokrmů. Pokud ale máte kuchyň orientovanou na sever, nebo okno nestačí k osvětlení celého prostoru, může to být problém. Jestli se nechcete nebo nemůžete pouštět do složité rekonstrukce, využijte designérské triky, díky kterým vytěžíte maximum i z malého okna. 

Kuchyň by měla být světlá 

Především se vyhněte tmavým barvám, které pohlcují světlo. Naopak světlé dřevo a barvy prostor otevřou a budou sluneční svit odrážet po celém prostoru. Toto barevné pravidlo aplikujte i na podlahu. I když se zdá být krajně nepraktické mít v kuchyni světle šedé dlaždice nebo bílé linoleum, pokud zvolíte takové, které má nějakou texturu, případné znečištění nebude tolik znatelné. 

Pracovní deska na kuchyňské lince je nejdůležitějším a nejviditelnějším místem v kuchyni, takže by byla škoda nevyužít tuto plochu k přilákání alespoň trochy světla navíc. Nejlepší volbou je deska z bílého mramoru, fungovat ale bude jakýkoliv světlý materiál s lesklou povrchovou úpravou. Spárujte ji s nerezovými spotřebiči, například ledničkou a troubou, prostoru tak dodáte hloubku a otevřete ho. 

Sklo je váš přítel 

Nainstalujte alespoň na některé skříňky skleněná dvířka, případně udělejte místo na stylovou skleněnou vitrínu. Sklo rozbije dojem monotónnosti a maximalizují tok světla i do tmavších koutů kuchyně. Navíc získáte skvělý prostor, kde můžete vystavit památeční servis po babičce nebo upomínkové předměty, ale i dózy s kořením, o kterých budete mít lepší přehled. 

Pokud je světla v kuchyni přeci jen pořád málo, pomozte mu umělým osvětlením. Nemusíte instalovat další lustry, stačit budou oblíbená podhledová LED svítidla, kterými osvětlíte kuchyňskou linku a nebudou spotřebovávat mnoho energie. Vyberte taková, která vydávají spíše žluté světlo, bude příjemnější pro oči a nebude působit tak studeně.