Jaké dělají nejčastější chyby chovatelé papoušků ve venkovních voliérách?

Jaké dělají nejčastější chyby chovatelé papoušků ve venkovních voliérách? 

Existuje několik nejčastějších chyb, kterých se chovatelé papoušků dopouštějí při chovu v venkovních voliérách:

Nedostatečná ochrana před predátory

Venkovní voliéry by měly být dobře zabezpečené, aby zabránily přístupu predátorů, jako jsou lišky, kočky nebo ptáci dravci. Chovatelé by měli pečlivě zkontrolovat všechny zabezpečovací prvky, jako jsou například sítě, branky a dveře, aby zajistili, že jsou v dobrém stavu a nedochází k únikům.

Nedostatečná ochrana před povětrnostními podmínkami

Venkovní voliéry by měly být navrženy tak, aby poskytovaly ochranu před extrémními povětrnostními podmínkami, jako jsou silné větry, déšť, sníh nebo horké letní dny. Chovatelé by měli zajistit, aby voliéra měla přístřešek a přiměřenou ventilaci, aby bylo zajištěno zdravé prostředí pro papoušky.

Nedostatečná volná plocha

Papoušci potřebují dostatečný prostor pro létání a cvičení, aby se udrželi ve zdravé kondici a udrželi si svou přirozenou chování. Venkovní voliéra by měla být dostatečně velká a poskytovat dostatek volné plochy pro papoušky k létání, hledání potravy a prozkoumávání.

Nevhodné rostliny

Chovatelé by měli být opatrní při volbě rostlin do venkovní voliéry, protože některé druhy mohou být toxické pro papoušky. Je důležité vybírat rostliny, které jsou bezpečné a neobsahují toxické látky, jako jsou například oleandry nebo jiné rostliny s jedovatými listy.

Nedostatečná hygiena

Venkovní voliéra by měla být pravidelně čištěna a udržována v čistotě, aby se minimalizovalo riziko infekcí a chorob u papoušků. Chovatelé by měli pravidelně odstraňovat zbytky potravy a odpadky a provádět pravidelné úklidy.

Nevhodná strava

Další častou chybou chovatelů papoušků je nevhodná strava a nedostatečné zásobování vodou. Papoušci potřebují různorodou stravu a přístup k čisté pitné vodě v celé voliéře. Chovatelé by měli zajistit, aby byla strava bohatá na vitamíny a minerály, a vyhýbat se příliš slaným nebo kořeněným potravinám, které mohou být škodlivé pro papoušky.

Nesledování zdravotního stavu

Další důležitou věcí je pečlivé sledování zdravotního stavu papoušků. Chovatelé by měli být obeznámeni s příznaky chorob a infekcí, které mohou postihovat papoušky, a měli by pečlivě sledovat zdravotní stav svých zvířat. Pokud se objeví nějaké známky nemoci, měli by okamžitě vyhledat veterinární péči.

Celkově je důležité, aby chovatelé papoušků pečlivě plánovali a navrhovali venkovní voliéru, aby poskytla bezpečné a zdravé prostředí pro své zvířata. Měli by se také informovat o potřebách a zdravotním stavu papoušků a pečlivě sledovat jejich chování a zdravotní stav, aby mohli poskytnout nejlepší péči a podmínky pro své zvířata.

Jaké druhy papoušků jsou oblíbené na chov?

  1. Papoušek žako – žako velký (Psittacus erithacus) a žako malý (Psittacus timneh)
  2. Amazoňan – amazoňan žlutohlavý (Amazona oratrix) a amazoňan modročelý (Amazona aestiva)
  3. Kakadu – kakadu růžový (Cacatua leadbeateri) a kakadu molucký (Cacatua moluccensis)
  4. Rosela – rosela vlnkovaná (Platycercus eximius) a rosela červená (Platycercus elegans)
  5. Aratinga – aratinga skalní (Aratinga canicularis) a aratinga fialovohlavá (Aratinga acuticaudata)