Pozor, i pokojové rostliny mohou být prudce jedovaté

Pozor, i pokojové rostliny mohou být prudce jedovaté 

Zejména pokud máte doma malé děti nebo čtyřnohé mazlíčky, dejte si pozor na některé pokojové rostliny. Raději je přenechte někomu jinému, o náhodu nikdo nestojí.  

Pořádně se doma rozhlédněte 

Domov, to nejsou jen nádherné kousky nábytku, reprezentativní garnýže a krásné záclony. Často si doma přejeme mít i pokojové rostliny. Některé z nich přitom vypadají zcela nevinně, ale při jejich požití dochází k masivní otravě. I kdybyste tyto rostliny zavěsili na kovové garnýže, nebudou obyvatelé vašeho domova v bezpečí. Raději tyto rostliny přenechejte někomu, kdo již má děti odrostlé a nemá doma žádné domácí mazlíčky. Které pokojové rostliny jsou jedovaté?  

Sansevieria neboli tchýnin jazyk 

Tato pokojová rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost. Vydrží delší období sucha, i mírné přelití. Tchýnin jazyk ale obsahuje nebezpečné saponiny a alkaloidy, které dokáží při požití dráždit trávicí trakt. Může se objevit zvracení, bolesti v břišní dutině, nebo také silné bolesti hlavy. Rozhodně to nestojí za to. 

Difenbachie je krásná, ale… 

Tuto pokojovku si oblíbili majitelé bytů i restaurací. Její krásné velké listy nabízejí zajímavou a barevnou podívanou. Žlutobílý vzor je pro tuto rostlinu typický. Měli byste ale vědět, že si domů zvete velmi nebezpečnou krásu. Difenbachii používali domorodí indiáni pro výrobu smrtících šípů. Stačí jeden zásah a zvíře je mrtvé. Požití této rostliny znamená velké ohrožení zdraví a života lidí i zvířat.  

Anturii si můžete přinést v kyticové vazbě 

Anturie byla dříve symbolem pro vázané květiny. Toulitka, jak se této rostlině říká, patří i mezi vcelku nenáročné pokojové rostliny. Její nákup si ale dobře rozmyslete. Atypické květy, které dlouho vydrží krásné, jsou sice velmi působivé, ale tato rostlina je prudce jedovatá pro lidi i zvířata. Obsahuje šťavelan vápenatý i další látky, které způsobují záněty a otoky v těle. Při jejím požití může dojít vlivem otoku trávicího traktu k udušení. 

Tyto rostliny raději ponechte v přírodě.