Jak poznám zánět spojivek a jak ho mám léčit?

Jak poznám zánět spojivek a jak ho mám léčit? 

Dost pravděpodobně jsme se s ním v průběhu života setkali všichni, zejména například v dětství. Zánět spojivek patří mezi velmi rozšířené onemocnění, které postihuje oko a liší se svým rozsahem i infekčností. Postižena je spojivka, tedy blána, která pokrývá oční bulvu. Jaké jsou projevy této nemoci a lze jí nějak předcházet? 

Zánět spojivek může být infekční i neinfekční. V prvním případě je jeho původem vir nebo bakterie, v druhém pak například alergie nebo prvek, který trvale dráždí oko. Onemocnění se liší i svým rozsahem a akutností, dělí se to především podle toho, jak rychle se onemocnění rozvine a jak dlouho trvá. Vzniknout totiž může během několika hodin, trvat může i několik týdnů.  

Když je oko velmi citlivé 

Je otázkou, zda lze zánětu spojivek předcházet, odpověď však není jednoznačná. Oko je velmi citlivý orgán a pokud se setká s bakterií či virem, je možné, že se neubrání a infekce se dovnitř dostane. Pokud třeba trpíte sezónními alergiemi, víte, že oči jsou místo, kde cítíte vše velmi jasně a citlivě.  

Ať tak či tak, důležitá je prevence. Je dobré dbát na zvýšenou hygienu – rukou i obličeje, a to především v případě, že jste nemocní nebo vaše tělo bojuje s viry a bakteriemi, třeba se streptokokem. Zánět spojivek vás ale může potkat i například během velmi slunečného počasí, kdy je oko vysušeno a není chráněno jinak přirozenou vlhkostí, kterou zajišťují slzy.  

Konzultujte vše s lékařem 

Poznat toto onemocnění není těžké, z očí vám bude vytékat čirá tekutina, budete je mít citlivější a bolestivější, samotná spojivka pak bude zarudlá. Léčit jej je dobré s lékařem, který provede vyšetření a nasadí patřičnou medikaci. Způsob léčení se liší i tím, zda je původcem onemocnění vir, bakterie nebo jiný prvek. Nejlepší je ale nemoci předcházet, tedy dbát na dostatečnou hygienu, nosit sluneční brýle, oči chránit před nepříznivými vnějšími vlivy a dbát na jejich celkovou ochranu.