EET hlásí výpadky

EET hlásí další výpadky

Rok 2017 se prozatím nese v úspěšném duchu. Česká firma dostavila své solární elektrárny v Chile a stala se tak jedinou společností, která funguje v Jižní Americe ryze s českým vedením. Úspěch zaznamenala i elektronická evidence tržeb, která byla z počátku (ještě u své myšlenky) zcela kritizovaná. V polovině ledna ale ministr financí Andrej Babiš oznámil cifru, která byla spočtena k prosinci minulého roku. Jednalo se o tržby restaurací za uplynulý rok. Ze sto devatenácti účtenek bylo zjištěno, že celková tržba činila dvacet miliard korun. Jedná se o stoprocentní nárůst oproti předešlému roku, kdy konečná suma činila pouze deset miliard korun. Kritici se ovšem vůči tomuto postavili a proti této cifře snášeli různá obvinění. Prý toto číslo tzv. vycucali z prstu.

Ministerstvo financí si ovšem z těchto názorů nejrůznějších kritiků nedělá hlavu a stále si stojí za svým. V následujících měsících by se totiž mělo přidat i ostatních dvě stě padesát tisíc živnostníků. Ministr financí Andrej Babiš již nyní apeluje na to, aby se už registrovali. Prý není čas ztrácet čas. Ovšem jak to mají drobní živnostníci udělat, když elektronická evidence tržeb stále vypadává. Během prvních šesti dnů v novém roce vypadla takřka desetkrát, a to na více jak dvě hodiny. Poté fungovala se značnými problémy.

I přes všechny fakty chce Andrej Babiš zpřísnit kontroly EET. Má za to (a nejspíš mu to nedá spát), že Češi již nyní tento zákon nějak obcházejí. Vždyť jsme národ nápaditý a v každém zákoně se vyskytuje mezera. I tento jich má habaděj.

Evidence tržeb se ale nyní už nezdá být tak kritická, jak se zdála být na úplném začátku. Problémy s tímto systémem zaznamenávají převážně online obchody, které zvažují možnost zrušit platbu kartou. To by je ale stálo ztrátu zákazníků, tak si doposud neví rady. Výjimka ze zákona o EET, která říkala, že by se tento systém nemusel týkat e-shopů, totiž neprošel.