Au-pair

Au-pair v zahraničí

Práce v zahraničí je velké lákadlo a skvělá příležitost pro ty, co chtějí nabrat nové zkušenosti, poznat jiné kultury a zdokonalit se v cizím jazyce. Jedna z populárních profesí je právě Au-pair neboli chůva. Náplní práce tedy bývá péče o děti a menší domácí práce, většinou po domluvě s rodinou.

Kdo může dělat práci Au-pair?

  • Kdokoliv, kdo mí víc než 18 let (v USA 21)
  • s aspoň základy cizího jazyka
  • a kladným vztahem (nejlépe se zkušenostmi) k dětem
  • některé rodiny mohou také vyžadovat řidičský průkaz

Je mnoho organizací, které zajišťují umístění zájemců do rodin, záleží na každém, chce-li zkoušet práci na vlastní pěst nebo se zaštítit organizací, která Vám samozřejmě pomůže dojednat všechno ohledně cesty a všechno ostatních nezbytných věcí.

Pracovní doba je zhruba 25-30 hodin týdně, stanovuje se po domluvě s rodinou a se zohledněním na jazykové kurzy, pokud takové navštěvuje. Většinou bývají volné víkendy, které dávají prostor pro cestování a poznávání země. Průměrné kapesné je asi 300 euro a vše ostatní (ubytování, strava, pojištění) hradí rodina. Jazykové kurzy si každý platí sám, jsou ovšem země, ve kterých na ně rodina přispívá.

Minimální doba pobytu jsou tři měsíce, rodiny ovšem preferují někoho, kdo chce zůstat déle – půlroku, rok. Ideální je celý školní rok.

Na co je důležité dát si pozor:

  • Výběr země, rodiny a jejího zázemí (rodina by měla poskytnou vybavený vlastní pokoj)
  • Zvážit finanční situaci – tato práce je spíše o zkušenostech než penězích
  • Přesná definice práce a povinností

Velice pomoci může kontakt s předchozí Au-pair, přeci jen je dobré zjistit si, ke komu se člověk na určitou dobu stěhuje.

Zkušenosti se značně liší a nikdy se nedá vsadit na jistotu. Od katastrof a nutnosti opuštění rodiny po přátelství s rodinou i po konci práce. Určitě je to v obou případech zajímavá a velice užitečná zkušenost.