zmrzlý Balaton

Zamrzlý Balaton jako atrakce pro tisíce lidí

Letošní zima si přinesla opravdu kruté podmínky. Do Vánoc ještě nikdo netušil, že se letošní zimní měsíce zapíšou do historie. Po Štědrém dnu jsme se mohli setkat s náhlým ochlazením, které se snížilo až na teploty mínus třicet stupňů Celsia. Lidé byli tedy nuceni nakoupit opravdu teplé oblečení a boty. Sněhové závěje totiž na sebe nenechaly dlouho čekat. Letošní zima je tedy radostí převážně pro děti, které si opět mohou užít zimních radovánek, jako je třeba koulování, bobování či sáňkování. Doma nezůstávají ani milovníci zimních sportů. Ti se konečně dočkali dobrých lyžařských podmínek. Proto se není čemu divit, když své volné víkendy tráví na nejlepších a nejoblíbenějších sjezdovkách. Pokud už schovali své zimní nářadí pro tyto sporty, ještě je mohou vytáhnout. Obleva se totiž dostaví až druhý únorový týden. Během tohoto týdne teploty ještě poklesnou a setkáme se i se sněžením.

Spousta lidí se ovšem vydává také do zahraničí. Lyžovat v horách je přece o něco lepší než na českých kopcích. O víkendu ovšem jezdili i na jinou atrakci než do oblíbených Alp. Lidé podnikali dlouhou cestu až do Maďarska, aby se prošli po zamrzlém jezeru Balaton. Této akce se zúčastnilo zhruba osm tisíc lidí.

Akce se zúčastnilo více lidí než při letním přeplavání

Je zvláštní, že se akce účastnilo mnohem více lidí než v létě, kdy se koná přeplavání jezera. Asi je mezi námi více zimních tvorů než těch letních.

Pět celá dva kilometry davy lidí ušly jak pěšky, tak na bruslích. Své ratolesti tahaly dokonce i na saních. Dobrou zprávou je, že se led pod nikým neprolomil. Letošní zima je holt opravdu rázná a rozmrznutí ještě nějakou tu chvilku potrvá. Na co se ale návštěvníci Balatonu mohou těšit dále, je právě letní přeplavání tohoto jezera. Jistě se letos zúčastní opět velké množství lidí. I když nejspíš tento zimní přechod jen tak něco nepřekoná.