Milovníci smajlíků

Milujete smajlíky? Můžete se živit jejich překládáním

Ovládáte perfektně smajlíky v elektronické komunikaci? Potom můžete nalézt práci snů – překladatele smajlíků. Toho totiž hledá britská společnost Today Translation, která se zaměřuje na překlady textů do různých jazyků. Pokud máte pocit, že vám řeč emoji, jak se smajlíkům říká, není cizí, zkuste využít šanci.

Hledá se kandidát na překladatele

Firma hledá někoho, kdo dokáže deníky jejího klienta převést do řeči emoji. Počítačový software je na to bohužel krátký, společnost Today Translations se podle slov své ředitelky Jurgy Žilinskienové zkrátka neobejde bez pomoci skutečného překladatele, který bude mistrně ovládat spoustu smajlíků. Kromě toho by měl potenciální kandidát na emoji překladatele ovládat i schopnost vysvětlit v řeči smajlíků různá nedorozumění spojená s odlišnostmi kultur a jazyků. Zkrátka některý smajlík může něco jiného znamenat pro člověka žijícího v samotném středu Evropy a pro Asiata. Na to je třeba dávat v mezinárodní komunikaci pozor, abyste se vystříhali nedorozumění.

Emoji profíci budou přibývat

I když jsou emotikony a emoji zřejmě nejrychleji se rozšiřujícím jazykem, vlastně je nelze za opravdový jazyk považovat. Nejedná se totiž o plnohodnotný jazyk ve smyslu, v jakém tomu dnes rozumíme. V jazyce totiž jde o to, že je třeba dokázat přeložit větu z jednoho jazyka do druhého, aby měla stejný nebo podobný význam, což v tomto případě nejde. Podle odborníků se jedná spíše o doplněk jazyka než jazyk jako takový. Člověk, který získá práci jako emoji překladatel, ale samozřejmě ani zdaleka nebude prvním ani posledním člověkem, který se této branži v současnosti věnuje profesionálně. Jedním z emoji profíků je například Jeremy Burger, jenž je ředitelem stránky Emojipedia. Dá se předpokládat, že v mediální sféře tenhle obor v příštích letech raketově poroste.