Rubiková kostka

Rubikova kostka stále láká k rekordům

Barevná kostka s devíti otáčecími políčky na každé straně, kdo by tuhle hračku z dětství neznal? Většina z nás se s ní určitě setkala a lámala si hlavu nad tím, jak ji co nejrychleji složit tak, aby bylo na každé straně krychličky devět políček stejné barvy. Někteří na to přišli, jiní ne a museli si nechat poradit. Existují ale skuteční mistři ve skládání Rubikovy kostky.

Hračka v milionových sériích

U někoho zájem o tuhle kostku brzy opadne, u jiného se z ní stane vášeň. Mimochodem víte, odkud se tahle kostka vzala a jak vznikla? Vynalezl ji 19. Května 1974 maďarský sochař a architekt Ernö Rubik. Ano, hádáte správně, právě podle něj dostal hlavolam své jméno. Ve 2. polovině 70. let a v 80. letech 20. století se kostka stala velkým hitem nejenom mezi mladými. Vyráběla se doslova po milionech kusů a své času byla zřejmě nejprodávanějším výrobkem na Zeměkouli.

Úspěšný rekordman

V současnosti máme nového světového rekordmana ve skládání kostky. Stal se jím Australan Feliks Zemdegs. Nejde přitom rozhodně o žádného nováčka, který by se s kostkou setkal poprvé. Dvacetiletý australský mladík dlouho trénoval. Skládání světoznámého hlavolamu se věnoval dokonce už několik let. Nyní se mu podařilo dosáhnout v této činnosti zbrusu nového světového rekordu. Dokázal kostku velmi úspěšně složit za pouhé 4,73 sekundy. Mnoho z nás si takový mžik ani nedokáže pořádně představit. Světový rekord v této disciplíně přitom byl překonán už vícekrát.

První soutěž se uskutečnila v roce 1982

Poprvé se o nejrychlejší složení kostky soutěžilo roku 1982, kdy byl dosažen čas 22,88 sekundy. Například v roce 2010 už ale čas činil jenom 7,03 sekundy, tedy necelou třetinu. Během následujících let opět klesal, až Nizozemec Mats Valk dosáhl úctyhodného času 4,74 sekundy. Teď ovšem byla tato hodnota překonána ještě o setinu sekundy.