Co vidět v Brně? Aneb když vtipy o Brně přestanou dávat smysl

Co vidět v Brně? Aneb když vtipy o Brně přestanou dávat smysl 

Pražané a Brňané patří mezi věčné soky. Je však pravdou, že když jedna nebo druhý skupina obyvatel zavítá do protějšího města, záhy se veškeré vtipy o daném městě rozplynou a přestanou dávat smysl. Tak je tomu samozřejmě i v případě Brna, kde toho můžete navštívit mnoho! Pokud se budete poblíž nebo v moravské metropoli nacházet, nabízí se otázka, kam zavítat nejdříve. 

Zelný trh jako místo hlavního dění 

Pokud do Brna zavítáte například v době velikonočních nebo vánočních trhů, musíte zavítat na Zelný trh, který je místem hlavního takového dění. Jen málokdo ví, že takzvaný „Zelňák”, jak mu zdejší přezdívají, vznikl už ve třináctém století a v současné době se okolo něj shlukují nejrůznější podniky a prodejny.  

Tehdy, ale také dnes zde vládne velmi příjemný, uvolněná a komunitní atmosféra. Dokonce by se dalo říct, že atmosféra je zde až umělecká. Okolo se totiž nachází řada divadel, kupříkladu Divadlo Husa na provázku.  

Za architektonickým skvostem 

Když se řekne „Brno”, mnoho lidí napadne Špilberk. A i když je samozřejmě dominantou Brna, pokud se budete chtít podívat k nějakému architektonickému skvostu, zavítat byste měli spíše do vily Tugendhat. Ta už v době, kdy byla vystavena, patřila k objektům, které svou architekturou zapadaly do nové, budoucí doby. A dnes je svým zpracováním také taková, že si z ní mnozí bytoví designéři berou inspiraci.  

Vznikla na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století a dodnes je možné ji navštívit. Vše je funkční, proto prohlídka tímto skvostem je rozhodně dobrý nápad. 

Vzhůru do sklepení 

I když v brněnském sklepení nenajdete trolla, jako tomu bylo v jednom z dílů Harryho Pottera, stojí zdejší podzemí za to. Přímo pod Zelným trhem se totiž nachází sklepení. Říká se mu Mincmistrovský sklep a vztahuje se k historii mincovnictví u nás.  

Mluvíme o velmi propracovaném podzemním komplexu, kde se návštěvníkům přiblíží (možná pro mnohé už zapomenuté) řemeslo ražby mincí.