vitamíny

Vitaminy – bez nich se tělo zkrátka neobejde

Měsíc po vánočních svátcích symbolizuje mnoho – především snahu zhubnout. Lidé se snaží konečně pokořit své novoroční předsevzetí a touží shodit nabraná kila. Letní měsíce jsou tu přece cobydup a pevné a krásné postavy nedosáhneme lusknutím prstů. Chce to zkrátka dřinu, pot, pitný režim a dobrou stravu.

Pravidelná, vyvážená, pestrá a kvalitní strava tvoří přeci osmdesát procent úspěchu. To znamená pouze to, že si máme dbát na správný jídelníček. Musí obsahovat přesně to, co naše tělo potřebuje. Je nutné, abychom zařadili alespoň dvakrát do týdne luštěniny, protože obsahují tělu prospěšné látky a je velkou chybou, že je v našem jídelníčku minimálně. Dbejme také na zařazení ryb a dalšího masa. Tyto potraviny totiž obsahují velké množství bílkovin, bez nichž se těžko udrží svalová hmota. Zejména pro kulturisty a jiné sportovce podobného zaměření jsou tyto výrobky nutností a samozřejmostí.

V našem jídelníčku bychom měli mít také vitaminy. Ty jsou potřebné pro celé naše tělo a každý druh přináší jiné látky jiné části těla. Ukažme si proto ty nejčastější.

B1 proti depresi

Vitamin B1 nalezneme převážně v cereáliích. Při pravidelné konzumaci zjistíme, že se již necítíme ve stresu a nemáme ani depresivní stavy. Z míry nás nevyvedou hlouposti, protože mysl je vyváženější.

A pro naši krásu

S vitaminem A dosáhneme lepšího růstu vlasů. Zamezíme lupům a častému vypadávání. Vlasy se taktéž nebudou lámat a méně se poškodí například při jejich žehlení. Díky konzumaci mrkve (v níž se tento vitamin nalézá) dosáhneme také pevné a nestárnoucí pokožky

S céčkem proti nemocem

Je všeobecně známo, že vitamin C podporuje naši imunitu. Nalezneme jej převážně v ovoci či zelenině. Při nedostatku tohoto vitaminu lze v lékárnách zakoupit doplněk stravy obsahující stejné složky jako tento vitamin.

D pro klouby a kosti

Klouby bývají velkým problémem zejména u starších generací. S kostmi má ale problém kdekdo. Silnějších a stabilnějších kostí dosáhneme pomocí vitaminu D, jež nalezneme převážně v houbách.