Umísťujeme solární panely na střechu rodinného domu

Umísťujeme solární panely na střechu rodinného domu

Jelikož dotační program Nová zelená úsporám v současné době už funguje na plné obrátky a neočekává se žádné zpoždění ve vyřizování, respektive schvalování dotací, lidé zase začínají o jednotlivé dotace žádat. Dotační program nabízí opravdu celou spoustu dotací na úsporná opatření, čímž chce lidi podpořit v tom, aby dál investovali do opatření, která vedou k nižší energetické náročnosti jejich rodinných domů. Jednou z dotací, kterou lze získat, je dotace na fotovoltaiku. A právě u ní se na malý okamžik pozastavme. 

Solární panely, fotovoltaická elektrárna, fotovoltaika nebo jen FVE – to všechno jsou označení, která poukazují na jednu a tu samou věc, a sice na úsporné opatření, které vyrábí solární energii. Solární energie na rozdíl od elektrické energie nemá žádný negativní dopad na životní prostředí kolem nás, proto je dobré do FVE investovat. 

Pokud nad tímto úsporným opatřením uvažujete, jistě se také ptáte, jak je možné umístit solární panely na střechu rodinného domu. A na to máme jasnou odpověď. 

Umísťujeme vertikálně nebo horizontálně

Fotovoltaickou elektrárnu, respektive fotovoltaické panely je možné na střechu umístit dvěma způsoby, a sice lze je na střechu umístit vertikálně nebo horizontálně. Čili laicky řečeno “na stojáka” nebo “na ležáka”. 

To, jestli fotovoltaickou elektrárnu umístíte tak či jinak nemá žádný vliv na funkci nebo výkon solárního panelu. Většinou se na rovných střechách umísťují horizontálně. Solární panely pak nejsou žádnou překážkou pro vítr či podobně. 

Na jakou stranu solární panely umístit?

Nabízí se také otázka, na jakou stranu fotovoltaickou elektrárnu umístit. Nikdy ji neumísťujeme na severovýchod nebo na severozápad a už vůbec ne na sever. Tyto strany se nechlubí zrovna dobrým osvícením, tudíž by se fotovoltaika vůbec nevyplatila. Ideální je tedy jih a výhod.