Co si zkontrolovat předtím, než koupíte nemovitost

Co si zkontrolovat předtím, než koupíte nemovitost

Koupě nemovitosti není záležitost za několik desítek tisíc, ale sahá se do několika milionů korun. Proto je klíčové vyhnout se několika chybám, respektive je důležité si všechno dopředu zkontrolovat. Unáhlené podpisy nebo ještě unáhlenější skládání rezervačního poplatku nevede k dobrým koncům, proto se vyhněte černým scénářům tím, že si zkontrolujete alespoň několik základních věcí, na které vás sice realitní kancelář někdy upozorní, ale stává se, že se na to zapomene.

Jedná se o družstevní byt nebo ne?

Při koupi nemovitosti hledáme tu nejkrásnější za tu nejlepší cenu. Jenže mnohdy se nedíváme na popis, který u bytové jednotky sídlí. A většinou tak přehlédneme jednu důležitou informaci, a sice že se jedná o družstevní byt. Pokud jste se rozhodli ke koupi družstevního bytu, pak je to v pořádku. Pravděpodobně jste seznámeni s právy a povinnostmi vůči družstvu, také s poplatky, které z toho plynou. Většinou se však takové byty kupují z ryzí nepozornosti. Tak pozor na to. 

Máte zkontrolovanou smluvní dokumentaci?

Před podpisem smlouvy je důležité projít smluvní dokumentaci. Zkontrolujte si ji ideálně advokátem. Ano, bude to další položka na seznamu nákladů, ale na druhou stranu vás může zachránit od možných budoucích sporů nebo nesrovnalostí. 

Na kontrole advokátem trvejte, i kdyby došlo k přemlouvání ze strany prodávajícího, ať se tomuto zdlouhavému kroku vyhnete. Jak již bylo zmíněno, může vás to zachránit od budoucích možných sporů. 

Je rezervační smlouva trojstranná?

Pakliže kupujete nemovitost skrze realitní kancelář, kontrolujte si také jednu věc, a tou je rezervační smlouva. Ta by měla být bezesporu uzavřená mezi třemi stranami, nikoliv mezi dvěma. Týkat by se měla jak kupujícího, tak prodávajícího a samozřejmě realitní kanceláře. Bohužel se stává, že je uzavřená pouze mezi kupujícím a realitkou, což poté vede k problémům a sporům.