Slaměnky a jejich pěstování. Sluníčko jim může prospět i škodit

Slaměnky a jejich pěstování. Sluníčko jim může prospět i škodit 

Vypěstovat si v keramickém květináči nějakou hezkou květinu není záležitost těžká. Obtížný je spíše výběr té ideální rostliny, kterou do velkého keramického květináče umístíte. Pokud milujete květiny podobající se lučnímu kvítí, favorita bychom měli. Je jím slaměnka, která je nejen krásná, ale také velmi věčná. Můžete ji totiž po usušení zakomponovat do nejrůznějších suchých vazeb.  

Slaměnka neboli smil listenatý 

I když rostlině říkáme „slaměnka”, ve skutečnosti se jedná o smil listnatý čili jednoletou a velmi oblíbenou letničku, dorůstající až do výšky jednoho metru. Aktuálně ji lze pěstovat v řadě barvách, ovšem mezi nejpopulárnější patří tradiční žluté, respektive bílé zbarvení.  

Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu na zahradě, v záhonech vám bude krásně kvést zhruba do konce srpna od začátku června. Díky svým pestrobarevným tónům dokáže každou zahradu příjemně rozzářit. Rozvité jsou každý den.  

Kdy začít s pěstováním 

Pokud se chcete radovat z krásných slaměnek, měli byste začít s jejich pěstováním už během března. Připravte si je na pěstování v teplé místnosti a poté je předpěstované dejte ven ve chvíli, kdy bude po zmrzlých mužích.  

Slaměnky jsou milovníky slunce, proto se je nebojte umístit na přímé sluneční paprsky. Co je však zajímavé, tak že přízeň ke sluníčku vyjadřují pouze v době, kdy jsou stále vysázeny v záhonu nebo květináči. Jestliže se poté ustřihnou a usuší, sluníčko z nich naopak barvu nehezky vysává. 

Půda s dostatkem živin 

Klíčový pro úspěšné pěstování slaměnky je především dostatek živin. V hlavní pěstitelské sezoně proto používejte i hnojiva, s nimiž budete pravidelně potřebné živiny rostlině doplňovat. Na zálivku nezapomínejte obzvlášť v letních měsících, kdy slaměnky bohatě kvetou a kdy tedy potřebují opravdu mnoho vody.