Ze zahrádky

Skalka, květiny, čerstvé ovoce a zelenina

Mít či nemít zahradu?

Toť otázka – hodně záleží na člověku. Jestli je zvyklý starat se o zahradu, jestli je zvyklý na práce kolem domu.

Údržba, listí, sekání trávy, skalka atd.

Pokud jsou odpovědi na tyto otázky ano – pak je tento článek právě pro vás.

Pravdou je, že když už se mladý pár nebo kdokoli rozhodne si postavit nebo koupit domeček, přibírá k němu i určitou část půdy pro účely zahrady nebo alespoň skalky. Pokud pár chce mít v budoucnu děti nebo je dokonce již má, pak je dům s alespoň malým pozemek ideální. Obzvláště mají-li rádi zvířátka, jako jsou pejsci, kočičky atd.

Co tedy vybrat?

Skalka

Skalka je úžasná věc vhodná pro milovníky skalniček nebo kaktusů. Někteří dokonce na skalce pěstují malé keříky borůvek. Stačí, když máte pozemek s mírným svahem, pak jste našli ideální místo pro vytvoření dokonalé skalky. Pak už stačí jen pár kamenů a fantazii.

Záhony

Skoro každá žena miluje květiny, pravdou však je, že pokud partner nepotřebuje zrovna něco „vyžehlit“ příliš často ženě květiny nenosí. Proto je trend mít vlastní záhony.

Můžete pěstovat květiny dle vlastního gusta, různé výšky, tvarů, barev a odrůd. Stačí si jen vybrat. Nejčastěji pěstovanými květinami jsou růže, tulipány, gerbery, karafiáty a pivoňky.

Přeci jen, ten krásný pocit, kdy se v létě procházíte vaší rozkvetlou barevnou veselou a voňavou zahradou za to stojí.

Čerstvá zelenina

Když už vlastníte dům a máte krásný pozemek, květiny a skalku, máte možnost dalšího praktického využití. Dalším tipem je pěstování své vlastní zeleniny. Není přece nic lepšího než domácí BIO zelenina. Žádné chemické postřiky, žádné úpravy, jen to co si sami vypěstujete. A věřte, že takto čerstvou a chutnou zeleninu naučíte jíst i své děti.

Mít vlastní záhony pro mrkev, ředkvičky, petržel, rajčata, okurky, papriky – to vše má další výhody než jen domácí stravu plnou vitamínů. Také tím naučíte své děti zodpovědnosti a samostatnosti. Určitě vám budou rády pomáhat, při plení, sázení a ještě raději sklízení vašich pochutin. Naučí se, že bez práce nejsou koláče – naopak to může být i velmi zábavné a stmelí to vaši rodinu.

Čerstvé ovoce

Pěstovat domácí zeleninu je velmi praktické a chutné avšak nezapomínejte na stromy. Domácí BIO jablíčka, švestky, hrušky, rybíz, angrešt, broskve, meruňky, ořechy, třesně, višně – to vše můžete také pěstovat doma. A děti budou ještě velmi rády chodit do zahrady na zdravý ovocný lup bez chemických postřiků.

Závěrem

Přemýšlíte stále nad tím, zda si pořídit pozemek k domu, protože nevíte, zda ho využijete nebo že s ním bude moc práce. Vzpomeňte si na rodinné štěstí, pohodu a spoustu výhod, které zahrada přináší. A vězte, že poté uznáte, že to stojí za to.