Co začít pěstovat na podzim?

Co začít pěstovat na podzim? 

Mnoho lidí má pocit, že se zahrada s příchodem chladnějších dní upíná k zimnímu spánku. Ale ono to není tak úplně pravda. Než přijdou první zimní mrazíky, na to zbývá času ještě dost, a tak máte hodně prostoru na to, abyste svou zahradu dali po létě do pořádku, případně abyste na ni vysázeli rostliny, respektive plodiny, které vám mohou po opadnutí posledního sněhu hezky vyrůst. Co konkrétně se vyplatí sadit v tomto ročním období? 

Ředkvičky  

Přidáváme si je na chleba, do salátů, nebo je jen tak „chroustáme” u televize. Ředkvičky jsou bohatým zdrojem potřebných vitamínů a minerálních látek a i když se vám s posledními letními dny možná trochu zastesklo, když jste si do úst dávali poslední vypěstovanou, nemuseli jste. Ředkvičky si totiž můžete vysázet i nyní a zkraje jara se budete moct radovat z úrody nové.  

Případně je nebojte vysázet ještě během října. Stačí jim totiž pouze jeden jediný měsíc, aby vyrostly. Jen tedy musí mít dostatek sluníčka a pravidelnou zálivku, o což snad na podzim nebude nouze. 

Červená řepa  

Zatímco někteří ji milují, jiní ji na druhou stranu nenávidí. Řeč je o červené řepě, která však patří k tomu nejzdravějšímu, co si na zahradě můžeme vypěstovat. Pokud se vám urodila v malém množství, nebo pokud jste se rozhodli ji zasít ještě znovu, můžete tak učinit ještě do prvních zimních mrazíků.  

Rukola 

Na přelomu září a října se může zasít také rukola. Velmi oblíbená ingredience nejen o salátů, ale také na pizzu nebo do podobných italských specialit. Její růst netrvá nijak dlouho, naopak je to plodina, která je vypěstována velmi brzy. Do příchodu zimních mrazíků to ještě určitě stíháte, tak šup, šup! 

Mrkev 

Patří do polévek, ale také do omáček, dresinků nebo je skvělou přílohou k vajíčkům. Řeč je o mrkvi, kterou můžete vysázet nejpozději před příchodem mrazů. Ideálně ji vysázejte do hloubky zhruba jednoho centimetru a nezalévejte. Klíčení očekávejte až na jaře čili až na jaře začněte se zálivkou.