Šetříme vodou v kuchyni. Tipy a rady, jak ušetřit

Šetříme vodou v kuchyni. Tipy a rady, jak ušetřit

Neustále z médií slyšíme, jak se všechno zdražuje. Zdražují se pohonné hmoty, zdražují se energie a také voda. Zejména voda je velice drahá, přesto s ní plýtváme. Pokud nechcete být překvapeni vyúčtováním, které každým rokem přichází do schránky, doporučujeme vodou začít šetřit nyní. Peníze ze záloh se vám ostatně vrátí, poté můžete vyrazit třeba na dovolenou. 

Šetřit vodou není nic těžkého. Lze šetřit v koupelně, lze šetřit na zahradě i v kuchyni. Zaměřme se nyní na kuchyni, kde s vodou často plýtváme, aniž bychom si to uvědomovali. 

Tipy, jak ušetřit v kuchyni

  • Zkontrolujte dřezovou baterii. Pokud dřezová baterie kape, je nejspíše poškozené těsnění. V takovém případě doporučujeme investovat do nové, která bude vodu udržovat, tudíž jí zbytečně neuteče ani kapka. 
  • Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou. Pokud nejste majitelem myčky, doporučujeme si do dřezu vodu napustit v takovém množství, aby to na umytí nádobí stačilo. Při umývání nádobí pod tekoucí vodou vám pod rukama proplují doslova tisíce. 
  • Pořiďte si myčku. Při výběru myčky se však dívejte nejen na spotřebu vody, ale také na energetickou úspornost. Šetřit na vodě je jedna věc, ale také se musí šetřit na elektřině, jejíž cena taktéž neustále stoupá. 
  • Při umývání zeleniny nenechejte vodu odtéct. Napusťte si třeba vodu do misky, omyjte zeleninu nebo ovoce a vodu poté použijte při zalévání rostlin. Rostlinám to neuškodí a vy nebudete zbytečně plýtvat vodou. 
  • Nenapouštějte si zbytečně moc vody na vaření těstovin. Napusťte si do kastrolu jen tolik, kolik skutečně potřebujete. 
  • Nekupujte si balenou vodu, která je ještě dražší. Pokud vám voda z kohoutku nechutná, proto ji nechcete používat při vaření, kupte si filtrační konvice, díky nimž bude jakákoli voda chutnat naprosto skvěle. Filtrační konvice nejsou drahou záležitostí. Dají se koupit i do tisícikoruny.