Růžové pilulky zvané Ibalgin mají nové složení. Nemůže je už užívat každý

Růžové pilulky zvané Ibalgin mají nové složení. Nemůže je už užívat každý

Když člověka bolí hlava, automaticky sáhne po nějaké pilulce, která bolest utlumí. Když někoho bolí záda nebo jiná část těla, následuje naprosto stejný postup. Lidé si zkrátka zvykli na přítomnost léčiv, a tak je hojně využívají, co si budeme povídat. V současné době se nejvíce využívají růžové pilulky zvané Ibalgin, které jsou poměrně účinné, rychle zahání bolest. Samozřejmě stejně jako na jiných prášcích, i na tomto prášku si lze vypěstovat závislost, ale nestává se to tak běžně. Až do nynějška byl Ibalgin jako takový hojně využívaný a mohl ho konzumovat takřka kdokoli. To se však nedávno změnilo, a to díky novému složení.  

Často užívaný lék zvaný Ibalgin už nemůže užívat každý. Dříve se hojně využíval hlavně při bolestech zad, zubů nebo na migrénu, ale nyní je možné, že sílu tohoto léku už poznat nebudete moct. V nedávné době se totiž Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl informovat občany o změně složení pomocných látek, které se v léku zvaný Ibalgin nachází. Díky tomu ho nebude moct užívat každý, jak to bylo do nynějška.  

Kdo nesmí užívat Ibalgin? 

Díky změně složení se výrazně zmenšilo množství těch, kteří prášek konzumují. Nesmí ho konzumovat hlavně ti, kteří mají vzácné dědičné problémy s intolerancí galaktózy nebo s úplným nedostatkem laktázy. Taktéž nemohou lék užívat hlavně děti s alergií na bílkoviny kravského mléka. 

Z původního složení se vynechal zejména předbobtnalý kukuřičný škrob, přidal se místo něj monohydrát laktózy nebo také mikrokrystalická celulosa. 

Proč došlo ke změně složení? 

Možná se ptáte, proč došlo ke změně složení tohoto velmi oblíbeného léku specifického svými růžovými pilulkami. Důvodem je podle všeho fakt, že se výroba tohoto léku přesunula z České republiky do Maďarska. Došlo k prodeji původního výrobce, Ibalgin se dostal do rukou amerických investorů.  

I když se mění složení, samozřejmě stále se z něj můžou vyskytnout nežádoucí účinky. V případě, že k nežádoucím účinkům dojde, je třeba nejen zavítat k lékaři, ale také vše nahlásit na Státní ústav pro kontrolu léčiv.