Rosa a její dopad na venkovní kliky u dveří

Rosa a její dopad na venkovní kliky u dveří

Jakmile začnou venku klesat teploty, je zpět nekonečné téma rosení klik, který je jejich odvěký nepřítel. Rosa nejen že je nepříjemná, ale hlavně klikám příliš nesvědčí. Ovlivňuje jejich funkčnost, vzhled a hlavně životnost.

Jistě se vám už někdy ráno stalo, že jste vyšli před dům a klika u hlavních dveří byla vlhká. Rosa se totiž usazuje nejen na rostliny, ale orosí nám i kliku u dveří. To ovšem naší klice nevyhovuje. Kliky obecně bychom měli chránit před vnějšími vlivy. Kliky pro venkovní užití jsou už od výrobce chráněny proti vlivům z venku, ale i my bychom se o ně měli starat, aby nedošlo ke zreznutí kliky, nebo aby se klika například nezačala zasekávat či vrzat.

Ptáte se, proč vůbec vzniká rosa na klice? K tomuto ději dochází ve chvíli, kdy je teplota povrchu kliky nižší než rosný bod. Kovy jsou jedním z nejčastějších míst, kde rosa vzniká, protože při chladných nocích se kovová klika rychle dostane teplotou pod rosný bod. Pokud byste chtěli tento jev úplně odstranit, jediným řešením je pořídit si dřevěnou kliku. V dnešní době se ale takové řešení již nepoužívá. Jak už bylo řečeno, venkovní kliky jsou naštěstí na vnější vlivy připraveny, takže, když se nám venkovní klika orosí, stačí ji utřít měkkým hadříkem.

Pro jistotu nikdy nepoužívejte na hlavní dveře kliky interiérové, protože by dlouho nevydržely. Jednou za čas kliku můžete ošetřit speciálním přípravkem, ale vždy se ujistěte, že přípravek je opravdu určený na péči o kliky. Ostatní chemické přípravky se na kliky používat nesmějí, mohly by je poškodit.