Neinstalujte solární panely na střechu během léta, nevyplatí se to

Neinstalujte solární panely na střechu během léta, nevyplatí se to

Solární panely se nyní nachází prakticky na každém druhém příbytku. A je to chvályhodné, vždyť se jedná o úsporné opatření, které snižuje energetickou náročnost rodinného domu. Zatímco někteří v rámci dotace na novostavbu žádají i o finanční příspěvek na solární panely, jiní o dotaci žádají posléze, až zase něco našetří. Poté se však dotazují ještě na jednu věc, a sice na to, kdy solární panely na střechu rodinného domu umístit. 

Nemyslete si, že solární panely vám společnost nainstaluje hned, co o ně požádáte. Je třeba počítat minimálně se třemi měsíci, než se solární panely připraví a namontují na střechu rodinného domu. To je důvod, proč ponechávání instalace na jaro či léto je chybné. 

Instalujte solární panely během podzimu a zimy

Podle statistik většina zájemců o fotovoltaické elektrárny instaluje solární panely během jara, tedy hned, co opadnou poslední zimní mrazíky. Jenže pravdou je, že daleko lepší (a nakonec také výhodnější) je nainstalovat solární panely na střechu rodinného domu během zimy, případně podzimu. 

Jak již bylo zmíněno, solární panely budou instalovány nejdříve za tři měsíce. Proto je instalujte během chladnějších ročních období, která nejsou tak produktivní jako jaro nebo léto. Nemrhejte zbytečně potenciálem solárních elektráren. 

Využijte produktivní měsíce

Pokud se rozhodnete nainstalovat solární panely na střechu během chladnějších měsíců, můžete z jejich produktivity čerpat během teplejších ročních období. Fotovoltaické elektrárny nepohání jenom domácí spotřebiče, ale také mohou ohřívat užitkovou vodu. 

Jestliže chcete snížit pořizovací cenu fotovoltaických elektráren, vyplatí se požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Nemusíte o příspěvek žádat jenom v případě výstavby novostavby, ale také individuálně, pakliže jste předtím o žádnou z dotací ze zmíněného programu nežádali. Takový jednorázový finanční příspěvek se může dotknout až 150 tisíc korun.