Krev jako nejcennější tekutina světa aneb co o ní ještě nevíte

Krev jako nejcennější tekutina světa aneb co o ní ještě nevíte

V lidském těle všechno funguje naprosto dokonale. Je proto velká tragédie, když se něco v lidském těle pokazí, když přestane jeden orgán fungovat nebo když do konkrétní části těla neteče dostatek krve. V současné době je právě zmiňovaná krev považována za nejcennější tekutinu celého světa. Tomu se ostatně nemůžeme divit, je to přece jen životodárná tekutina, která je stále ještě předmětem mnohého zkoumání. I když o ní víme dlouhá léta, přesto o ní nevíme úplně všechno.  

Abyste byli trochu blíže tekutině, která proudí vaším tělem, prozraďme si něco o krvi. Mnohé informace pro vás budou jistě překvapením, o jiných jste se třeba učili ve školních lavicích.  

Krev zkoumaná už od dob Hippokrata 

Málokdo ví, že krev je zkoumána už od dob Hippokrata. Právě ten jednotlivé složky krve objevil Hippokrates byl řecký lékař, který krev rozdělil na tři samostatné vrstvy, a to na průhlednou vrstvu tvořenou krevní plazmou, druhou vrstvu, která je tou střední a která je plná bílých krvinek, a pak na tu třetí, která se nachází úplně vespod a která obsahuje červené krvinky.  

Krev a její krevní skupiny 

Na to, že se krev dělí do celkově čtyř krevních skupin, však přišel až prof. MUDr. Jan Jánský. Ten zjistil také to, že nejrozšířenější krevní skupinou je skupina 0, ale samozřejmě dělí se to podle oblastí. Někde je nejrozšířenějším typem krve A.  

Později se však zjistilo, že co krevní skupina, to jiná choroba. Například lidé mající krevní skupinu 0 jsou náchylnější k vředovým chorobám žaludku, mají také sklony k alergiím nebo mají problémy se štítnou žlázou. Co se týče lidí, jež mají krevní skupinu typu A, mají sklon ke karcinomu tlustého střeva nebo sklon k srdečním chorobám.  

Když jsou problémy s krví 

V souvislosti s krví lze také mluvit o zdravotních problémech, které nastupují, pokud s krví máte problém. V případě problémů s krví nastupuje velice často chudokrevnost nebo na vině může být i nedostatek krevních destiček.