Dokončení metra D

Kdy bude dokončeno metro D? Zatím chybí pozemky, Praha vlastní minimum

Praha je známá kvůli mnohým věcem. Někdo ji navštěvuje z toho důvodu, že se zde nachází hromada památek, jiný ji miluje pro její volnočasové aktivity, někdo do Prahy jezdí jenom proto, aby si vyzkoušel, jaké to je jet metrem. Metro je pro Prahu typické a nikomu určitě neuniklo, že kromě tří stávajících tras má vzniknout i čtvrtá, takzvané metro D. bude se jednat o modré metro, které však stále nemá datum dokončení. A to především z toho důvodu, že se hlavnímu městu nedaří odkoupit pozemky, napříč kterými by nová linka metra měla jezdit.

I když je trasa metra už zhotovená, Praha stále nemá odkoupeny všechny pozemky, které má nová linka metra spojovat. V současné době je stavba teprve ve vyjednávání o nákupu pozemků pro výstavbu, zatím se však město netěší velkým úspěchům.

Kolik hlavní město zatím vlastní pozemků?

Je to až tragické. Hlavní město zatím vlastní jen jedenáct pozemků, dalších šest má ve formě spoluvlastnictví. To není nic moc především z toho důvodu, že do svého vlastnictví by měla dostat více jak 655 pozemků. V současné době se jedná o necelých dvou stovkách dalších pozemků, ovšem zatím je dokončení jednání v nedohlednu.

Praha vykupuje, i takzvaně “kšeftuje”

Pozemky si hlavní město nejen vykupuje, ale s mnohými majiteli pozemků začíná i takzvaně “kšeftovat”, jinými slovy nabízí výhodný výměnný obchod. S některými majiteli se jedná tak, že je možné vyměnit pozemek za pozemek, který už Praze patří a který je nepoužitý.

Geologický průzkum započal

I když Praha má sotva dvě desítky pozemků a stovky pozemků stále chybí v jejím vlastnictví, přesto začal geologický průzkum, a to konkrétně kolem Pankráce a Nových Dvorů. Tudy by mělo metro D z části vést a geologický průzkum by měl trvat až do poloviny příštího roku. Ani ten však není zadarmo. Vyjde na zhruba miliardu korun.