závislí na lécích

Jak poznáte, že jste závislí na lécích?

Když se řekne slovo “závislost”, většina lidí si vybaví závislost na alkoholu nebo drogách. Jenže závislostí je samozřejmě mnohem více, mnohé si dokonce ani neuvědomujeme. Velice častou závislostí dnešní doby je závislost na lécích. Nejčastěji se stáváme závislými na lécích na spaní nebo na lécích proti bolesti. Závislost na lécích se do našich životů dostává po malých, tichých krůčcích, ale dovede napáchat obrovské škody, a to nejen na našem zdraví. Ovšem i tato závislost se dá léčit stejně jako každá jiná.

Mnozí lidé jsou toho názoru, že závislost na lécích není tak nebezpečná jako jiné závislosti, jenže opak je pravdou. Závislost na lécích je skutečně stejně nebezpečná jako závislost na alkoholu nebo na jiné návykové látce.

Kdy se jedná o závislost?

Samozřejmě užívání léků proti bolesti nebo na spaní není nic zakázaného, v mnohých chvílích je skutečně potřebujeme. Každého člověka může občas trápit bolest nebo jiné problémy, které mu nedají v noci spát. Prášky se mohou postarat o to, abychom se alespoň na chvíli cítili dobře.

Otázkou však je, kdy se už jedná o závislost. Závislost na lécích je už tehdy, kdy člověk denně spolyká i hrst léků, a to bez příčiny, bez důvodu. Mnozí lidé si bolest jen namlouvají, ale ve skrytu duše cítí, že je žádná bolest nesužuje. Léky se najednou zneužívají, ne užívají proti bolesti. Ve chvíli, kdy se užívání změní na zneužívání, se člověk stává závislým.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky jsou viditelné. Patří mezi ně právě nadměrná konzumace léků, které však nepotřebujeme, jelikož nás nic nebolí. Obrovským příznakem závislosti na lécích jsou až následné abstinenční příznaky. Pokud léky lidem, kteří jsou na lécích závislý (psychicky, ale i fyzicky), vysadíte, hrozí vážné somatické problémy, někdy i epileptické záchvaty a ohrožení života.

Se závislostí na lécích se proto raději obraťte na odborníky v NEO CENTRU, kde závislým lidem opravdu pomohou. Více informací naleznete na www.neocentrum.cz.